Doğa talanının sele neden olduğunu görmeyen Pakdemirli: “Vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak”

Rize ve Artvin'de yaşanan selin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, selin yaşandığı bölgeye gitti. Doğu Karadeniz Bölgesi'ndedoğa talanının yarattığı iklimdeki ve derelerin akış rejimindeki bozulmayı görmeyen Pakdemirli, "Vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak" diyerek sorumluluğu yurttaşa yükledi.

Doğa talanının sele neden olduğunu görmeyen Pakdemirli: “Vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak”

Rize ve Artvin’de yaşanan selin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, selin yaşandığı bölgeye gitti. Pakdemirli, bölgede yaptığı gezinin ardından açıklamalarda bulundu. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde orman tahribatının, yapılan HES’lerin, kurulan taş ocaklarının, inşaatların yarattığı iklimdeki ve derelerin akış rejimindeki bozulmayı görmeyen Pakdemirli, yaptığı açıklamayla sorumluluğu yurttaşa yükledi.

Devletin su taşkınlarını engellemek için yeterli miktarda yatırım yaptığını söyleyen Pakdemirli, Karadeniz’deki bütün dereleri kontrol edemeyeceklerini ve dolayısıyla su taşkınlarının yaşnmaya devam edeceğini ekledi. Pakdemirli, açıklamasının sonunda “Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak. En azından taşkın ve sel anlarında derelerden uzak durmanın yollarını arayacak” ifadelerini kullandı. Pakdemirli’nin yaptığı açıklama şöyle:

Bugün de Rize, Artvin ve kuzey bölgelerinde yağış bekliyoruz. Bu yağışlar geçen günlerde aldığımız yağışlar kadar fazla olmasa da toprağın doygun olmasından dolayı tekrar vatandaşlarımızı taşkın ve sel durumlarına karşı uyarıyoruz. Hayatın normale dönmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz, yarına kadar bu çalışmaları bitiririz.

Akabinde de hem Rize hem Artvin’de hızlı bir şekilde yapılacak ihaleyle 20 kilometre kadar duvar tahkimatlarını yapacağız. Rize’de 87 taşkın koruma tesisi, Artvin’de de 67 taşkın koruma tesisi aktif şekilde çalışıyor. Eğer ana derelerde bugüne kadar yapılmış tahkimatlar olmasaydı, bölgemizde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bu konuda tedbir almaya devam edeceğiz.

Devlet bu kadar yatırım yapmış, bu kadar daha yapsa bunları tamamen engelleme imkanımız olmayacak. Çünkü ister istemez bu taşkınlar beklenmedik bir şey. Dün burada beklenmeyeni yaşadık ve bunlar devam edecek. Karadeniz zor bir coğrafya, küçüklü büyüklü 120 bin dere var. Bu derelerin hepsini tahkim edemeyiz. Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak. En azından taşkın ve sel anlarında derelerden uzak durmanın yollarını arayacak.

İlgili haber:

İlgili yazı:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur