Direnişin devam ettiği İkizdere’de suları çamurlu akan köylüler ihtiyaçlarını su taşıyarak gideriyor

Cengiz İnşaat'ın Rize'nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi'nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı süren direniş 96. gününde devam ederken köylülerin suları da uzun bir zamandır çamurlu akıyordu. Su ihtiyaçlarını satın alarak gidermeye çalışan köylüler artık suya para yetiştiremedikleri için yakın köylerden su taşımaya başladı. Çektikleri video ile duruma tepki gösteren köylülerden biri, "Taşıma suyla değirmen dönmez" dedi. Bir diğer köylü ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na seslendi

Direnişin devam ettiği İkizdere’de suları çamurlu akan köylüler ihtiyaçlarını su taşıyarak gideriyor

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı süren direniş 96. gününde devam ediyor.

Cengiz İnşaat’ın taş ocağı çalışmaları için dere yataklarına döktüğü hafriyat nedeniyle yöre halkının içme suları uzun bir süredir çamurlu aktığı için köy halkı tüm ihtiyaçlarını su satın alarak karşılamaya çalışıyor.

Köylüler artık suya para yetiştiremedikleri için yakın köylerden su taşımaya başladı.

“Taşıma suyla değirmen dönmez”

Köylüler su taşırken çektikleri bir videoda şunları söyledi:

Gidip yaylara, taşıyoruz böyle su. Suyumuz yoktur. Çeşmelerden taşıyoruz su. Suyun rengini bile unuttuk. Bak kaç kilometre yoldan 200 metre yoldan su taşıyoruz buraya. Bel fıtığım var, beni düşünen yok. Suyun rengini bile unuttuk. Taşıma suyla değirmen dönmez.

“Hani çevremiz zarar görmeyecekti?”

Bir başka köylü ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na seslendi:

Hani bize zarar olmayacaktı. Hani bizim sularımıza, hiçbir çevremize zarar olmayacaktı. Biz dün çay toplarken ağzımızı, burnumuzu kapattık. Çay toplarken ormanın içinde maske taktık. Niye? Tozdan durulmuyor. Su yok. Belki çamurlu suyla banyo yapabiliriz. Ama çamurlu suyla da yiyip içemiyoruz. Hani bize bir şey olmayacaktı? Hani çevremiz zarar görmeyecekti?

Köy halkı hayvanları için de suyu bu şekilde temin etmeye çalışıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur