Didim’de yüzlerce kadın Yağmur Tayhan’ın katledilmesini protesto etti

Didim’de katledilen 16 yaşındaki Yağmur Tayhan için bir araya gelen yüzlerce kadın katliamı protesto etti

Didim’de yüzlerce kadın Yağmur Tayhan’ın katledilmesini protesto etti

Aydın’ın Didim ilçesinde Nizam Cansızlar isimli erkek tarafından katledilen Yağmur Tayhan için yapılan cenaze töreninin ardından Didim Kadın Platformu öncülüğünde kadınlar Kent Meydanı’nda bir araya geldi. “Haklarımızdan hayatımızdan vazgeçmiyoruz” yazılı pankartı taşıyarak alana giren yüzlerce kadın “Hayatımızdan haklarımızdan vazgeçmiyoruz” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganlarını attı. Kadınlar adına açıklamayı, CHP Kadın Kolları’ndan Arzu Barutçu okudu.

“Katliamlar yanlış yürütülen politikaların sonucu”

Faillere zemin hazırlayan bir sistemin olduğunu ve faillerin cezai ehliyeti olmadığına dair raporlarla kurtarıldığını ifade eden Arzu Barutçu, caydırıcı olmayan cezalar nedeniyle katliamların tekrarlandığını söyledi. Yağmur Tayhan’ın kaybının ardından hemen arama yapılmayarak 24 saat beklenmesini yanlış bulduğunu dile getiren Arzu Barutçu, “Önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliğidir. Ama biz ülke olarak her geçen gün daha da geriye gitmekteyiz, küçücük çocuklara kadın gözüyle bakmaya başladığımızdan beri ülkenin bütün dengeleri alt üst oldu. Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyebilen, hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu söyleyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin kadınlar üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur” dedi.

“Katliamdan Meclis sorumlu”

Yaşanan olayların münferit olmadığını dile getiren Arzu Barutçu, “6284 sayılı kanun etkin olarak uygulanmalı ve bütün isyanımıza rağmen tek adam kararıyla çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi tekrardan yürürlüğe girmelidir. Uzun vadeli eğitim programları, suç ile mücadele politikaları, çocuk koruma politikaları konusunda da bütün siyasiler üzerine düşeni yapmalıdır. Bu cinayetten çocukları ve kadınları koruyamayanlar, oturdukları Meclis sandalyelerinde vicdanları sızlamadan ellerini kaldıran sözde milletin vekili olanların tamamı sorumludur” diye belirtti.

“Mücadele sonuna kadar devam edecek”

Faile verilecek hiçbir cezai indirimini kabul etmediklerinin altını çizen Arzu Barutçu, “Başka Yağmurlar güvende yaşasın ve canından olmasın diye alanlardaki mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir” diye konuştu.

Açıklamada davanın sonuna kadar takipçisi olacakları da söylendi.

Açıklama, sloganlarla sona erdi.

Kaynak: Jin News

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur