DEDAŞ Mardin Derik’te elektrik kablolarını kesti

DEDAŞ, çiftçilerin elektrik borçlarını gerekçe göstererek jandarma eşliğinde girdiği Mardin'in Derik ilçesinin köylerinde sulama kuyularının elektrik kabloları kesti, direkleri yerinden kaldırdı

DEDAŞ Mardin Derik’te elektrik kablolarını kesti

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) çiftçilerin elektrik borçlarını gerekçe göstererek, Mardin’in Derik ilçesinde jandarma eşliğinde köylere baskın düzenledi. Derik’e bağlı Beşbudak ve Konak köylerine onlarca servis aracı ile taşınan jandarmalara zırhlı araçlar, arazi araçları ve polis TOMA’sı da eşlik etti. Yurttaşların tepkilerine karşı jandarma, bölgeyi ablukaya alarak yurttaşların sulama kuyularının olduğu bölgeye geçmesine izin vermedi.

Jandarma koruması altında DEDAŞ ekipleri, trafoların elektrik tellerini keserek, topladı. Ekipler aynı zamanda kimi elektrik direklerini de oksijen tüpüyle keserek kamyonlara yükledi.

Elektriği kesilen çiftçilerden Emrullah Ayav, DEDAŞ tarafından çıkarılan borçlara itiraz ettiklerini ve mahkeme sürecini başlattıklarını kaydetti. Mahkeme sürecinin devam ettiğini ve DEDAŞ’ın uygulamalarına karşı idari tedbir konulması yönündeki başvurularını da tamamladıklarını ifade eden Ayav, başvuruya cevap beklerken DEDAŞ ve jandarma ekiplerinin bölgeye geldiğini ifade etti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur