Cumartesi Anneleri 852. hafta: “Hasan Gülünay’ı unutmadık”

Cumartesi Anneleri 852. haftasında 29 yıldır 29 yıl önce İstanbul'da gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay’ın faillerini sordu

Cumartesi Anneleri 852. hafta: “Hasan Gülünay’ı unutmadık”

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerinin 852’incisini pandemi nedeniyle yeniden online gerçekleştirdi.

Bu haftaki açıklamada, 29 yıl önce, 20 Temmuz 1992 günü henüz 32 yaşındayken İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hasan Gülünay’ın akıbeti soruldu.

Açıklamada sözü Hasan Gülünay’ın kızı Deniz Gülünay aldı. Babasının o dönem devrimci fikirlerinden kaynaklı devletin hedefi haline geldiğini dile getiren Gülünay, 29 yıldır başvurdukları bütün devlet kurumlarından “Hasan Gülünay gözaltına alınmadı” cevabını aldıklarını belirtti.

Soruşturma dosyasına ilişkin bilgi veren İnsan hakları hukukçusu Hülya Dinçer da AYM’nin ihlal kararı vermesine rağmen dosyanın zaman aşımından kaynaklı tekrar açmadığını dile getirdi.

Haftanın basın metninin okuyan kayıp yakını Ayşe Gülen Eyi ise kaybolduktan sonra emniyet ve savcılığa başvuran ailesine Hasan Gülünay’ın gözaltında olmadığı, arandığı bilgisi verildiğini anlattı.

Ancak ailenin memleketlileri olan üst düzey bir emniyet yetkilisinden “Hasan Gülünay sağ, içeride işkence yaraları iyileştikten sonra gözaltına alındığını açıklayacaklar” bilgisini aldığını ve bu bilgiyi kamuoyu ile paylaştığını söyleyen Gülen, İstanbul Emniyeti’nde bir şahsın; “Ben Hasan Gülünay, beni gözaltında kaybetmeye çalışıyorlar!” diye bağırdığına tanık olduğunu da paylaştı.

Ailenin yıllarca kampanyalar yürütmesine rağmen bir sonuç alamadığını vurgulayan Eyi, “Gözaltında kaybedilişinin 29’uncu yılında bir kez daha hatırlatıyoruz: Kamu otoriteleri Hasan Gülünay’ın akıbetini ve sorumluları ortaya çıkarmak için etkili bir soruşturma yürütmedi. Gülünay’ı emniyette sorguda gördüğünü söyleyen tanıklar dinlemeden, yalnızca güvenlik güçleri tarafından verilen bilgiler esas alınarak kapatılan soruşturmalar etkin ve tarafsız yürütülmedi. Yargı makamları, insanlığa karşı işlenmiş bir suçta zamanaşımı kurallarının uygulanmasını hukuka aykırı bulmadı. Devlet, Gülünay dosyası üzerinden kayıp yakınlarına bir kez daha ‘Sizin için adalet yok’ mesajı verdi” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur