Bahçeli’den Gergerlioğlu kararı üzerinden AYM’ye tehdit: “Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır”

Anayasa Mahkemesi'ne olan düşmanlığı bitmeyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AYM'yi bu sefer de Gergerlioğlu kararı üzerinden hedef aldı. "Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır" diyen Bahçeli, yaptığı açıklamanın sonunda AYM Başkanı'nı da tehdit etti

Bahçeli’den Gergerlioğlu kararı üzerinden AYM’ye tehdit: “Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır”

Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’ne olan düşmanlığı devam ediyor. Daha önce defalarca hedef aldığı, kapatılması gerektiğini söylediği, “Divan-ı Ali” benzeri bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini ifade ettiği AYM’yi bu sefer de HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin iade edilme kararı üzerinden hedef aldı.

Kararın Meclis’te okunmasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Gergerlioğlu hakkında verdiği kararı “milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destek” ifadeleriyle yorumladı. Bahçeli kararla birlikte hukukun yok sayıldığını ifade etti.

“Bizim Anayasa Mahkemesi’yle ilgili görüşümüz değişmemiştir” diyen Bahçeli, AYM’nin yeniden yapılandırılması talebini yeniden dillendirdi. Gergerlioğlu’nun terör suçlusu olduğunu belirten Bahçeli, yeniden Meclis’e dönebilmesinin yolunu açan AYM’nin de bu suçun önünü açtığını dile getirdi.

Bahçeli, açıklamasının sonunda Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır. Bu hesap da elbet bir gün muhataplarına sorulur. Hak zayi olmaz, heba olmaz, gecikse bile hakkın teslimi eninde sonunda tarafını ve yerini bulur. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na tavsiyem bu sözlerimi aklından çıkarmamasıdır” sözleriyle AYM Başkanı’nı da tehdit etti.

Bahçeli’nin Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Tüm yargı kurumlarının görevi hakkı ve hukuku her makam ve mevkii karşısında korumak, hiçbir dayatma ve telkine aldırmadan millet nam ve hesabına güvence altında tutmaktır. Bölücünün hakkı olmaz, teröristin hakkı olmaz, ihanetin hakkı olamaz. Lafım Anayasa Mahkemesi’nedir.

Hak, çok geniş cepheli bir değerdir. Bu değerin yalnızca bir tarafını görmek hiçbir şeyi görmemektir. Anayasa Mahkemesi’nin, HDP’li Gergerlioğlu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destektir.

Hakkındaki mahkûmiyet kararının 17 Mart 2021 tarihinde Gazi Meclis’te okunmasıyla milletvekilliği düşen Gergerlioğlu, müteakiben 2 Nisan 2021 tarihinde de Sincan 2 No. lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na koyulmuştur.

Çok geçmeden devreye giren Anayasa Mahkemesi, bu bölücünün “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkıyla ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine, üstelik de bu şaibeli şahsa 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine” hükmetmiştir. Yani tam bir haksızlık vücut bulmuştur.

Bizim Anayasa Mahkemesi’yle ilgili görüşümüz değişmemiştir

Bizim Anayasa Mahkemesi’yle ilgili görüşümüz değişmemiştir. Bu mahkemenin yeni ve sivil nitelikli bir anayasa yazımıyla yeni baştan yapılandırılması millet vicdanının yegane arzu ve beklentisidir. Bu kervan böyle gitmez, bu devran bu şekilde süremez.

Anayasa Mahkemesi, büyük Kürdistan’ı hak olarak görüyor mu? PKK’lı teröristler toplanıp müracaat etseler onları da hak ihlali şemsiyesi altına alacak mı? O halde, Karma Komisyon’da bekletilen dokunulmazlık dosyalarını görüşmeye ve karara bağlamaya ne gerek var?

HDP’li Gergerlioğlu, hakkındaki kararın bugün TBMM’de okunmasıyla tekrar milletvekilliğine dönmüş, Genel Kurul’daki sırasına oturmuştur. Ama yok sayılan hak ve hukuk olmuştur. Hakikaten derin ızdırap verici bir süreç maşeri vicdanı kanatmıştır. Sebep olanlar utanmalıdır.

Cezaevinden çıkar çıkmaz “nerede kalmıştık” diye soran Gergerlioğlu’nu heyecanla alkışlayanlar PKK’lı ve FETÖ’cü alçaklardı. Kaldığı yer melanetin yeriydi, rezaletin iniydi, karanlığın meskeniydi. Artık oradan devam etmesinin önü de Anayasa Mahkemesi tarafından açılmıştır.

Bu hesap da elbet bir gün muhataplarına sorulur

Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır. Bu hesap da elbet bir gün muhataplarına sorulur. Hak zayi olmaz, heba olmaz, gecikse bile hakkın teslimi eninde sonunda tarafını ve yerini bulur. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na tavsiyem bu sözlerimi aklından çıkarmamasıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur