Ankara’ya yürüyen madenciler kente alınmıyor: İşçi heyeti bakanlıkla görüşecek

Ödenmeyen tazminatları için Ankara giden Uyar Maden işçilerinin kent girişinde yolu kesildi. İşçilerden 5 kişilik heyet Enerji Bakanlığı ile görüşecek, somut adım atılmazsa oturma eylemine geçilecek

Ankara’ya yürüyen madenciler kente alınmıyor: İşçi heyeti bakanlıkla görüşecek

Ödenmeyen tazminatları için yıllardır mücadele eden ve bir kez daha yürüyüşe geçen Uyar Maden işçilerinin Ankara girişinde yolu kesildi.

Geçtiğimiz hafta AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşmek için Ankara’ya giden işçiler görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine Ankara’ya yürüme kararı almıştı. Yaklaşık 50 Uyar Maden işçisi, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası önünde düzenledikleri basın açıklamasının ardından sesleri duyurmak için Ankara’ya yola çıkmıştı. Otobüslere binen işçilere eşleri ve çocukları da eşlik ediyor.

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme uzmanı Başaran Aksu. “Ankara Emniyet yetkilileri diyorlar ki, burada sizi bekleteceğiz aranızdan heyeti bakanlığa görüşmeye yollayacağız. Buraya daha önce 15 kez heyetimiz geldi gitti. Almış olduğumuz karar hep beraber gideceğiz” dedi.

Enerji Bakanıyla görüşüp kameralar önünde ya da yazılı bir açıklama ile çözüm alana kadar kararlı olduklarını belirten Aksu, “Madenci öfkeli ve 40 kişilik bir temsil heyeti seçti. Ankara’dan ayrılmayacak. Emniyet 5 kişi diyor biz de diyoruz ki Bakanlığın önüne gideriz ordan da heyet gider, şartlarımız var” diye ekledi.

5 kişilik bir heyet Enerji Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirecek. Görüşme sonucu olumsuz olduğu takdirde heyet Bakanlık önünde oturma eylemine geçecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur