Almanya’nın batısındaki sel felaketinde en az 21 kişi yaşamını yitirdi

Almanya'nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinde şiddetli yağmur nedeni ile oluşan selde en az 21 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişinin kayıp olduğu açıklanırken, çatılardan kurtarılmayı bekleyenler var

Almanya’nın batısındaki sel felaketinde en az 21 kişi yaşamını yitirdi

Fotoğraf : AFP

Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz eyaletinde saatlerce süren şiddetli yağmurun ardından altı evin çökmesi sonucu en az 21 kişi hayatını kaybetti ve en az 70 kişi kayboldu. Yerel polis bölgede yaklaşık 25 binanın daha çökme riski altında olduğunu söyledi. Yerel polis sözcüsü, “Şu anda çatılarda kurtarılması gereken belirsiz sayıda insan var” dedi. Bölgeden iletilen haberler, yaklaşık 50’den fazla kişinin selden kaçmak için çatılarda mahsur kaldığını gösteriyor. Sözcü, “İtfaiye ve kurtarma ekiplerinin konuşlandırıldığı birçok yer var. Kurtarma çalışmaları devam ettiği için henüz çok net bir tabloya sahip değiliz” dedi.

Elektrik kesintileri yaşanıyor

Ülkenin en büyük elektrik dağıtım şebekesi şirketi Westnetz, sel devam ederken, batı Almanya’da yaklaşık 200.000 hanenin elektriksiz kaldığını açıkladı. Şirket, Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz’ın büyük kısmına, yaklaşık 7,5 milyon kişiye elektrik, gaz, su ve ısı sağlıyor. Şirketten bir sözcü, bir soruya yanıt olarak, “Mevcut problemi çözmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Şiddetli yağışlar devam edecek

Alman Meteoroloji Servisi , ülkenin güneybatı kesimlerinin Perşembe günü şiddetli fırtına yaşanabileceği ve Cuma akşamına kadar sürekli sağanak yağış yaşanabileceği konusunda uyardı. Rheinland-Pfalz eyalet başbakanı Malu Dreyer, selden etkilenenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan bölge parlamentosuna yaptığı açıklamada, “Böyle bir felaket görmedik. Ölenler ve kayıplar var, hala tehlikede olan çok sayıda insan var” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur