487. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Memduh Kılıç serbest bırakılsın”

487. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Memduh Kılıç'ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı

487. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Memduh Kılıç serbest bırakılsın”

487. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Memduh Kılıç’ın serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

Açıklamada öncelikle Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı:

Suruç’ta 33 düş yolcusunu yitirişimizin 6. yılı. Suruç’ta katledilen Cemil Yıldız, derneğimizin ve hapishane komisyonumuzun bir üyesiydi. Cemil Yıldız ve yitirdiğimiz tüm canları saygıyla anıyor, Suruç için adalet, herkes için adalet istiyoruz.

Ağır hasta mahpus Memduh Kılıç’ın durumu şöyle anlatıldı:

Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan 30 yıllık mahpus Memduh Kılıç, ileri derecede KOAH, Tüberküloz, kronik faranjit, reflü, kronik alerji hastası olup, tüberküloz nedeniyle sol akciğerinin 3/2’si ameliyat ile alınmış ve aynı akciğerinde tehlikeli mantar enfeksiyonu oluşmuştur. Sağ akciğerinde de ciddi şekilde hasar oluştuğu belirtilen Kılıç, solunum cihazı kullanarak yaşamını idame ettirmektedir.

Sık sık öksürük nöbetleri yaşayan, nefes almakta zorlanan, halsizlik, ödem, baş dönmesi ve reflü nedeniyle yemek borusunda ileri derecede tahribat ve buna bağlı beslenme sorunları bulunan, bu nedenle tek başına yaşamını sürdürmekte zorlanan Kılıç’ın, tedavisinin de pandemi nedeniyle sürdürülemediği, bu durumun sağlık ve tedavi hakkı yanında yaşam hakkını da tehdit ettiği bildirilmektedir.

Tedavisinin, İstanbul, Ankara ve İzmir deki tam teşekküllü hastanelerde mümkün olduğu yönündeki Sağlık Kurulu raporlarına rağmen; Memduh Kılıç, Mart 2020 de İstanbul Maltepe Hapishanesinden Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi hapishanesine sürgün sevk yapılmıştır.

Memduh Kılıç; hem Sağlık Bakanlığına hem de Adalet Bakanlığına dilekçeler yazarak, acilen bir ambulansla ya İzmir Menemen R Tipi ya da İstanbul Metris R Tipi Hapishanesi’ne naklinin yapılması, karantinaya alınıp, test yaptırılıp uzman doktorların kontrolüne alınmasının sağlanmasını istemiş, ancak bu taleplerine yanıt alamamıştır.

“Memduh Kılıç ve tüm hasta mahpusların tedavileri önündeki engeller kaldırılsın, serbest bırakılarak yaşam hakları korunsun!”

Ardından Memduh Kılıç’ın derhal serbest bırakılması için çağrı yapıldı:

Memduh Kılıç’ın hastalıkları gittikçe daha da ciddi bir hal almakta ve acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Uzun yıllardır yaşadığı ağır sağlık sorunları nedeniyle, her gün onlarca ilaç kullanmak zorunda olan Memduh Kılıç için hapishanede yaşamak bir işkenceye dönüşmüştür. Nitekim bu koşullarda yaşamını sürdürmesinin imkansız olduğuna kanaat getirdiğinden, yıllar önce “Ötenazi hakkı” için TBMM’ne başvurmuştur.

Memduh Kılıç’ın sağlık ve yaşam hakkının korunması, devletin sorumluluğundadır. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz: Memduh Kılıç ve tüm hasta mahpusların tedavileri önündeki engeller kaldırılsın, serbest bırakılarak yaşam hakları korunsun!


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur