Validebağ halkı direniyor: “Validebağ Korusu korunması gereken 1. derece doğal ve tarihi SİT alanıdır”

Validebağ Korusu'nda, millet bahçesi yapımına karşı açılan davada "yapılmamalı" yönünde karar çıkmasına rağmen Üsküdar Belediyesi projenin adını “rehabilitasyon ve bakım projesi" olarak değiştirdi. AKP'li Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı açıklamada "Projenin yapımına bir haftaya başlıyoruz" dedi. Validebağ halkı, koruya sahip çıkmaya çağırdı

Validebağ halkı direniyor: “Validebağ Korusu korunması gereken 1. derece doğal ve tarihi SİT alanıdır”

Validebağ Korusu’nda, millet bahçesi yapımına karşı açılan davada “yapılmamalı” yönünde karar çıkmasına rağmen Üsküdar Belediyesi projenin adını “rehabilitasyon ve bakım projesi” olarak değiştirdi. AKP’li Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı açıklamada “Üsküdar halkı ile anlaştık, meseleyi tatlıya bağladık. Projenin yapına bir haftaya başlıyoruz” dedi.

Validebağ Gönüllüleri, “‘Bir hafta içinde başlıyoruz ve mahalleliler ile anlaştık’ dediği ucube projeye asla izin vermeyeceğimizi söylemek ve oturma eylemi için buluşuyoruz” dedi. Oturma eyleminin ardından, konuya dair bir basın açıklaması yaptı.

Validebağ Savunması “Validebağ Korusu korunması gereken 1. derece doğal ve tarihi SİT alanıdır” diyerek oturma eylemi başlattı.

“Bu proje korunun ölüm fermanıdır”

Validebağ Savunması oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptı. “Elinizde 2018’de onaylanmış Millet Bahçesi projesinden başka bir proje yok ve bu projenin Koru’nun ölüm fermanı olduğu bilirkişi raporlarıyla açıklandı” diyen Savunma üyeleri açıklamada şunları söyledi:

Sizin ise ranttan başka bir amacınız yok. Konunun siyasal rantı bir yana, öngörülen 30 milyon TLnın büyük olasılıkla birkaç katına mal olacak bu projeyle yine birilerine para aktarılacak. Pandemi günlerinde sıkıntı içindeki halka hiçbir destek verilmezken birilerinin servetine servet katılacak. “Hiç beton dökmeyeceğiz, 7000 ağaç dikeceğiz” diyerek ve “Validebağ Korusu Yenileme ve Rehabilitasyon Projesi” adıyla açıkladığınız projenize gelince:

Validebağ Korusu 1. derece SİT alanıdır. Topoğrafyası, ağacı, kuşu, kelebeği, çalısı, açık alanlarıyla doğal bir ekolojik bütündür. Doğayı YENİLEYEMEZSİNİZ, doğa kendi döngüsü içinde kendini yeniler. Doğayı REHABİLİTE EDEMEZSİNİZ, ancak bütünlüklü bir yaklaşımla insan ve yapılaşma baskısına karşı korursunuz. 7000 ağaç dikmenin Koru’nun ekosistemine, göçmen kuşların konaklama alanlarına etkilerini açıklamaya gerek duymuyor, sizi önce görevinizi yapmaya davet ediyoruz. Önce Koru’daki her bir ağaç için bakım planı yapın, anıt ağaçları doğal çitle çevreleyerek korumaya alın, ağaçların kırılan dallarını ve  tepe çökmesine neden olan su sürgünlerini alın. Koru’daki köpek saldırılarından şikayet edeceğinize, hayvan gönüllülerinin kısırlaştırma için yakalama çalışmalarına kaç senedir vermediğiniz desteği verin. Çöp kutuları koymak için bir projeye ihtiyacınız yok, Koru’ya yeterli sayıda çöp kutusu koyun ve düzenli olarak çöpleri toplayın. Elbette tahsise gerekçe olan temizlik ve bakım göreviniz bunlarla sınırlı değil, siz işinizi yapmaya başlayın, biz size anlatmaya devam ederiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur