Tozkoparan halkı, Güngören Belediyesi’nin dayattığı kentsel dönüşümle sürgüne karşı sokakta

Güngören Belediyesi'nin yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi, Tozkoparan Mahallesi halkına bir sürgün dayatıyor. Tozkoparan halkının evlerine karşılık ev verilmezken kendilerine sunulan öneri, aynı yerde yaşamaktan vazgeçip evlerine karşılık hesaplanan bedelin kendilerine ödenmesiyle aynı yerde oturma karşılığında ağır bir borcun altına girmek arasında tercih yapmak

Tozkoparan halkı, Güngören Belediyesi’nin dayattığı kentsel dönüşümle sürgüne karşı sokakta

Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Güngören’e bağlı Tozkoparan ve Küba mahallelerinde 10,4 hektarlık alan kentsel dönüşüme girdi. Bahsi geçen alandaki konutların 22 Aralık 2020’de 1 ay içinde tahliye edlimesi gerektiği sakinlere bildirildi. Aksi halde kolluk kuvvetleri ile gelineceği bildirilerek elektrik, su ve doğalgaz kesintisinin olacağı eklendi.

27. İdare Mahkemesi, halkın lehine sonuç kararı aldı ancak Güngören Belediyesi müdahalesi ile iptal talebi reddedildi. Buna istinaden belediye, kolluk kuvvetlerini arkasına alarak 23 Haziran 2021’de biber gazı ve plastik mermiler kullanarak zorla alt yapı kesintileri gerçekleştirdi.

Danıştay’da hala devam eden kentsel dönüşüm kararının iptal edilmesi talepli bir dava var. Belediye bu davanın halkın lehine sonuçlanma ihtimaline karşı dava sonuçlanmadan hukuksuz bir biçimde ve hiçbir tebligat olmadan Tozkoparan Mahallesi’ne polisle birikte saldırdı. Halk şu an elektrik, su ve doğalgazı olmamasına rağmen evlerini terketmiyor çünkü kat mülkiyetli tapuları olmasına rağmen belediye evilerine karşılık ev vermiyor. Kendilerine sunulan öneri ise aynı yerde yaşamaktan vazgeçip evlerine karşılık hesaplanan bedelin kendilerine ödenmesiyle aynı yerde oturma karşılığında ağır bir borcun altına girmek arasında tercih yapmak.

Sendika.Org’a konuşan Ahmet Uzun, Tozkoparan Mahallesi’ne yerleşme hikayesinden kentsel dönüşümün bugünkü haline kadarki süreci özetledi. Konuşmasının sonunda ise üç ana taleplerini dillendirdi: Yerinde dönüşüm, metrekare hesabıyla değerleme, ödenemeyecek büyüklükteki borçlara mahkum olmamak.

Sendika.Org’a konuşan bir diğer yurttaş Mehmet Beşir Pordoğan ise şu anda yürütülen kentsel dönüşümün hukuksuz olduğuna dikkat çekerek belediyenin kolluk kuvvetlerini arkalarına alarak halka zulmettiğini belirtti. Pordoğan, ayrıca insanların yaşadığı zorluğa da dikkat çekti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur