Suçlular ittifakıyla mücadele çağrısı yapan sosyalistlere polis saldırısı: “Siz de iktidarınız da yargılanacaksınız!”

“Yaşanabilir bir ülke için suçlular ittifakıyla mücadeleye” çağıran ortak bir açıklama yapan sol-sosyalist örgütler, Kadıköy İskele Meydanı'nda buluştu. Polis engelinin ardından eylemciler "Baskı, sömürü, mafya iktidarına son verelim; memleketi yeniden kuralım" yazılı pankart açtı, "Söz, yetki, karar, iktidar halka" sloganları atıldı. Polis saldırısına direnen yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı

Suçlular ittifakıyla mücadele çağrısı yapan sosyalistlere polis saldırısı: “Siz de iktidarınız da yargılanacaksınız!”

Kontrgerilla ilişkilerinden tasfiye edildikten sonra ifşaatlara başlayan Sedat Peker’in videolarının ardından toplumsal muhalefet güçleri de sürece halkın bağımsız çıkarları doğrultusunda müdahale etmek için ortak eylem kararı aldı. Bir hafta önce “Yaşanabilir bir ülke için suçlular ittifakıyla mücadeleye” çağıran ortak bir açıklama yapan sol-sosyalist örgütler, “Baskı, sömürü, mafya iktidarına son verelim! Memleketi yeniden kuralım” çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda buluştu.

Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) çağrısını yaptığı eyleme polis izin vermedi.

“Bu iktidar da siz de yargılanacaksınız”

Polis eylem öncesi Khalkedon Meydanı ile Eğitim-Sen İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Tellalzade Sokağı’nı abluk altına aldı. Eylem alanının çevresine gözaltı araçları getirildi.

Kadıköy Rıhtımı çevresine de yığınak yapan polis toplananları gözaltı ile tehdit etti. Polisin dağılın anonsunun ve gözaltı tehditlerinin ardından “Bu iktidar da siz de yargılanacaksınız. Sizlerden hesap soracağız” denildi.

Polis engelinin ardından eylemciler “Baskı, sömürü, mafya iktidarına son verelim; memleketi yeniden kuralım” yazılı pankart açtı, “Söz, yetki, karar, iktidar halka” sloganları atıldı.

Çok sayıda gözaltı

Polis, PTT önünde toplananları ise çembere alıp gözaltı yaptı. Polis saldırısına direnen yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Kadıköy Rıhtım Karakolu’na götürüldü.

Gözaltılar serbest bırakıldı

Gözaltına alınanlar Eyüp Devlet Hastanesi’nden serbest bırakılmaya başlandı.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur