Savcılık, “vasat herif” denince şıp diye anladı: Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’e “Cumhurbaşkanına Hakaret” soruşturması

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’e attığı tweette herhangi bir isim geçmemesine rağmen “vasat herif” ifadesinin olması gerekçesiyle Cumhurbaşkanına Hakaret soruşturması açıldı

Savcılık, “vasat herif” denince şıp diye anladı: Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’e “Cumhurbaşkanına Hakaret” soruşturması

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün İstanbul Sözleşmesi’nden çekilinmesine tepki göstererek attığı ve içinde “Senin fikrinin ne önemi var vasat herif” ifadelerinin geçtiği tweete savcılık “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açtı.

Merttürk, verdiği ifadede atılan tweette herhangi bir isim geçmemesine rağmen savcılığın “vasat herif” ifadesinin Cumhurbaşkanı’na yönelik olduğu çıkarımını yaptığına dikkat çekti. “Vasat herif”ten kastın kadınların kendi hayatına dair vermiş olduğu kararlara karışan erkeklerin kastedildiğini belirten Merttürk, “Ülkeyi yönetenlere dair yurttaş olarak en sert yorumları ve eleştirileri yapma hakkım olduğumu düşünüyorum.” dedi. İfadenin ilgili kısmı şöyle:

Bahsi geçen ve tırnak içinde kullanılan slogan, kadınların kendi hayatına dair vermiş olduğu kararlara erkeklerin karışmasına dair espri mahiyetinde bir slogandır. Atılan tweette herhangi bir hedef gösterilmemiştir, bir isim verilmemiştir. Ancak savcılık ifadeye konu olan “vasat herif” söyleminden cumhurbaşkanına hakaret edildiği sonucunu çıkarmıştır. Herhangi bir biçimde açık isim verilmediği için attığım bu tweetten bu yorumu yapabiliyorum. Kast edilen, kadınların hayatına karar vermeye çalışan tüm erkeklerdir. İstanbul Sözleşmesi konu olduğu için de bu yorumun cumhurbaşkanına yapıldığı sonucu çıkarılabilir. Ülkeyi yönetenlere dair yurttaş olarak en sert yorumları ve eleştirileri yapma hakkım olduğumu düşünüyorum. Dolayısıyla bu tweette hakaret unsuru bulunmamaktadır.

Suçlama tezgahı” ifadesine de “halkı galeyana getirme” suçlaması

Merttürk ayrıca başka bir tweetinden dolayı “Halkı galeyana getirmek”le de suçlanıyor. Merttürk, Boğaziçi direnişi için yazılama yaparken gözaltına alınan üniversitelilere destek olurken gözaltına alınan Halkevleri üyelerinin gözaltı sürecinde, Halkevcilerin daha önceki davaları gerekçe gösterilerek gözaltı süresinin uzatılmasına tepki göstermişti.

VALİLİK MÜDAHALE ETTİ, SAVCILIK SON ANDA KARAR DEĞİŞTİRDİ

Attığı tweette bu hukuksuz durumu kast ederek “Suçlama tezgahı” ifadesini kullanan Merttürk, halkı galeyana getirmekle suçlanıyor. Merttürk’ün bu suçlamayla ilgili ifadesi ise şöyle:

Yaptığım diğer paylaşımlarda halkı galeyana getirdiğimi düşünmüyorum. Diktatörlükten kastım, tek bir kişinin bütün yetkileri elinde toplaması, hukukun, yargının ve demokrasinin yine tek bir kişide temsil edilmesini kast ettim. “Suçlama tezgahı” şeklindeki paylaşımda şunu kast ettim: İstanbul’daki 9 arkadaşım gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınma sebepleri 2911 sayılı kanuna muhalefetti. Ancak gözaltına alındıktan sonra geçmişte katıldıkları eylemler ya da sonuçlanmamış davalar öne sürülerek gözaltı süreleri uzatıldı. Savcılık, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Bahsettiğim şey budur. 2911 sayılı kanuna muhalefetten gözaltına alınmışken başka gerekçeleri öne sürerek insanların hürriyetinden yoksun bırakılmasını eleştirdim. Çünkü bunun hukuka uygun olmadığını düşünüyorum. Başka eklemek istediğim husus yoktur. Soruşturmanın kapatılmasını talep ederim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur