Polis Ankara’da ve İstanbul’da TÖP üyelerini kaçırmaya çalıştı: “Bu talimatları hangi çeteden alıyorsunuz?”

Dün Ankara’da bugün de İstanbul’da kendilerini polis olarak tanıtan kişiler TÖP üyelerini zorla bir araca bindirmek istedi. 2020 sonbaharından bu yana sosyalistlere yönelik pek çok kaçırma, tehdit ve ajanlık teklifi vakası kayda geçmiş durumda

Polis Ankara’da ve İstanbul’da TÖP üyelerini kaçırmaya çalıştı: “Bu talimatları hangi çeteden alıyorsunuz?”

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) dönem sözcüsü Juliana Gözen, dün (9 Haziran) Ankara’da, bugün de İstanbul’da kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin, parti üyelerini zorla bir araca bindirmeye çalıştığını açıkladı.

TÖP Twitter hesabından “Dün Ankara’da, bugün İstanbul’da kendilerini polis olarak tanıtan sivil kişilerce parti üyelerimiz tehdit edilmiş, zorla araca bindirilmeye çalışılmış, gereken cevap verildiğinde ise ajanlık teklif edilmiştir” notuyla bir video mesaj paylaşan Gözen “Bu talimatları hangi suç şebekesinden, hangi çeteden, hangi mafya liderinden alıyorsunuz? Uyarıyoruz: İşlediğiniz suçtur, buradayız ve her yerde karşınızda olacağız, memleketi yeniden kuracağız” dedi.

TÖP Dönem Sözcüsü Juliana Gözen şöyle konuştu:

Dün Ankara’da bugün İstanbul’da parti üyelerimiz kendini polis olarak tanıtan ne idüğü belirsiz kişiler tarafından zorla bir araca bindirilmeye, sorguya çekilmeye çalışılmıştır. Bu yasal olmayan, hukuksuz uygulamayı yapanlara buradan cevap vermek istiyoruz. Toplumsal Özgürlük Partisi faaliyetlerini bu gibi uygulamalarla, zorla, baskıyla sindirmeye, engellemeye çalışanlara soruyoruz: Bu talimatları hangi suç şebekesinden, hangi çeteden, hangi mafya liderinden alıyorsunuz?

Bizler Toplumsal Özgürlük Partisi olarak çeteleşmiş mafya iktidarına karşı her yerde halkın sesi olmaya devam edeceğiz. Bu gibi uygulamalarla bizleri yıldıramazsınız, sindiremezsiniz. Bizler işçilerin mücadelesi içerisinde, kadınların özgürlük mücadelesi içerisinde, gençlerin demokratik üniversite mücadelesi içerisinde, ezilen halkların içerisinde sizin bütün pisliklerinizi ortaya sermeye, halkın sesini, halkın talebini demokratik bir anayasayla birleştirmeye devam edeceğiz.

Buradan tekrar uyarıyoruz. Toplumsal Özgürlük Partisi halkın içerisinde, halkın taleplerini yükselterek sizin karşınızda olmaya devam edecek.

1990’lar değil 2020’ler

2020-2021 yıllarında sosyalistlere ve toplumsal muhalefet militanlarına yönelik kaçırma, tehdit ve ajanlık teklifi vakaları sıkça gündeme gelmeye başladı.

Ocak ayında İstanbul’da ESP üyesi bir sosyalisti kaçırıp günlerce işkence ettikten sonra kamuoyu baskısı üzerine bırakmışlar, şubat ayında da Ankara’da Boğaziçi Direnişi’ne destek veren Öğrenci Kolektifleri ve TİP üyesi üniversite öğrencilerini kaçırıp tehdit ve darp ettikten sonra yine kamuoyu tepkisi üzerine bırakmışlardı.

Yine 2020 sonbaharından itibaren polisin sosyalist parti, kitle örgütü ve sendika yöneticilerini kaymakamlıklara ve karakollara çağırıp tehdit ettiği ya da ajanlık teklifinde bulunduğu pek çok vaka gündeme geldi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur