Peru’da başkanlık seçimleri: Solcu aday Castillo öne geçti

Peru Ulusal Seçim Süreçleri Ofisi (ONPE), Halk Gücü Partisi’nden Keiko Fujimori'nin Özgür Peru Partisi'nden Pedro Castillo'nun gerisine düştüğünü duyurdu. Oyların yüzde 93,7’sinin sayıldığı seçimde Castillo oyların yüzde 50,07’sini alırken Fujimori 49,92’sini aldı

Peru’da başkanlık seçimleri: Solcu aday Castillo öne geçti

Peru Ulusal Seçim Süreçleri Ofisi (ONPE), Halk Gücü Partisi’nden Keiko Fujimori’nin Özgür Peru Partisi’nden Pedro Castillo’nun gerisine düştüğünü duyurdu.

Oyların yüzde 93,7’sinin sayıldığı seçimde Castillo oyların yüzde 50,07’sini alırken Fujimori 49,92’sini aldı.

TeleSur’a konuşan uluslararası ilişkiler analisti Isaac Bigio, bu Cuma HispanTV’ye verilen bir röportajda, Peru’daki seçim süreci hakkında yorum yaptı. “Fujimori’nin seçim kampanyası hayatımda gördüğüm en kirli kampanya” dedi. Bigio ayrıca Fujimori’nin kendisine göre Güney Amerika ülkesinin tarihi boyunca yaptığı her şey için bir “suç partisi” olan Halk Gücü partisinin adayı olduğunu belirtti. Bigio, tüm basının ve ekonomik güçlerin Fujimori’nin yanında olduğuna işaret ederek, Castillo’nun bu şekilde bir “sistem karşıtı” karakter haline geldiğini belirtti.

Keiko Fujimori kimdir?

Keiko Fujimori, Peru’da yolsuzluk yaptığı ve insan haklarını ihlal ettiği için adı hırsız ve katil olarak anılan Alberto Fujimori’nin kızı. Fujimori, Peru’nun neoliberal dönüşüm sürecinde de kritik bir isim. Keiko da babasıyla aynı siyasi çizgide ilerlemeye devam ediyor. Retuers’ın haberine göre seçim öncesinde açıklanan anket sonuçları Fujimori’nin neolibereal vaatlerinin karşısında Castillo’ya gösterilen rağbet, bakır madenlerine yatırım yapan sermayedarları korkuttu.

Pedro Castillo kimdir?

José Pedro Castillo Terrones Perulu bir öğretmen, sendikacı ve politikacıdır. Peru’daki 2017 öğretmen grevinde önde gelen isimlerden biri olarak öne çıktı. Castillo şu anda 2021 genel seçimlerinde sol görüşlü Özgür Peru Partisi’nin adayı olarak cumhurbaşkanlığı için yarışıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur