Nişasta bazlı şekerde “Cargill” düzenlemesi: Nişasta bazlı şekerin kotası yüzde 100 artırıldı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Nişasta bazlı şekerin kotası iki kat (yüzde 100) artırılarak, yüzde 2.5'dan yüzde 5'e çıkarıldı. Bu dönem için "ülkemizin yıllık toplam şeker kotası" 2,7 milyon ton olacak. Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK), nişasta bazlı şekerin artırılan kotasının geri çekilmesi gerektiğine dair yazılı açıklama yayımladı. NBŞ kotası artırımının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'li şirketlerle yaptığı toplantı ile ABD Başkanı Joe Biden'la yapılacak görüşme arasında yapılması dikkat çekti

Nişasta bazlı şekerde “Cargill” düzenlemesi: Nişasta bazlı şekerin kotası yüzde 100 artırıldı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Nişasta bazlı şekerin (NBŞ) kotası iki kat (yüzde 100) artırılarak, yüzde 2.5’dan yüzde 5’e çıkarıldı. Bu dönem için “ülkemizin yıllık toplam şeker kotası” 2,7 milyon ton olacak.

NBŞ kotası artırımının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’li şirketlerle yaptığı toplantı ile ABD Başkanı Joe Biden’la yapılacak görüşme arasında yapılması dikkat çekti.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK), nişasta bazlı şekerin artırılan kotasının geri çekilmesi gerektiğine dair yazılı açıklama yayımladı. Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Engin’in imzasıyla yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

Yeniden belirlenen kotanın yüzde 5’ine karşılık gelen 135 bin ton Nişasta Bazlı Şekerin her yıl ülkemize girmesi demektir. Bilindiği üzere nişasta bazlı şekerin kotası 2018 yılında önce yüzde 10’dan yüzde 5’e bir yıl sonra da yüzde 2,5’a düşürülmüştü. Üstelik NBŞ ithalatında gümrük vergisinin, zaman zaman  sıfırlandığını ya da sıfıra yakın oranlarda uygulandığını da görebiliyoruz. Diğer yandan 2002 yılında uygulamaya konulan, şeker kotalarının düzenlenmesine ilişkin yönetmelikte yürürlükten kaldırılması ise bir başka dikkat çekici noktadır. Ülkemizde şeker pancarı üretimine ilişkin tartışmalar sürerken TÜRK ŞEKER’in özelleştirmesi sonucu kurumun zararı, 3 milyar TL olan öz kaynağının da üzerine çıkarak 3,6 milyar TL’ye olması ülkemiz ekonomisi için bir başka sorun oluşturmaktadır.

ABD’li gıda tekeli Cargill’in ülkemizde konumu yıllardır tartışma konusudur. NBŞ üretiminde Türkiye’deki pazarın açık ara lideri konumunda bulunan şirket, ülkemizin yaptığı NBŞ ithalatının da çok büyük bir bölümünü gerçekleştirmektedir.

“NBŞ kotasının sıfırlanmasını istiyoruz”

Açıklama şöyle sonlandırıldı:

TÖK olarak; (NBŞ) Nişasta Bazlı Şekerin “bebek  mamaları, bebek  formülleri, devam mamaları ve formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerde” ve zincir marketlerde ambalajlı olarak satılan yüzlerce üründe kullanılmasının tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunması, bilgi edinme, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı gibi evrensel ilkelerini ihlal ettiği, ülke ekonomisine zarar verdiği, bu nedenle de zaman geçirmeden yapılan hatalardan vazgeçilerek gerek tüketici sağlığı gerekse ülke ekonomisi açısından alınan kararın geri çekilerek NBŞ kotasının sıfırlanmasını istiyoruz.

Cargill hakkında

ABD, Minnesota merkezli küresel gıda şirketi Cargill, 1865’te kuruldu. Bugün ABD’nin hasılatı en yüksek şirketi. Gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Cargill Türkiye de faaliyetlerine 1960 yılında yerli ortaklık ile başladı, 1986 yılından itibaren kendi adıyla devam etti. Bugün İstanbul, Bursa, Adana, Ankara, Balıkesir, Kocaeli ve İzmir’de 600’den fazla çalışanı var.

Cargill’in Türkiye’deki faaliyetleri şöyle: Nişasta ve tatlandırıcı üretimi ve satışı; Yenilebilir bitkisel yağ üretimi ve satışı; Oleo-kimyasal ve bio-endüstriyel ürünlerin üretimi ve satışı; Kakao ve çikolata ürünleri satışı; Kıvam verici çözüm ürünlerinin satışı; Hayvan beslenmesine ait premiks, temel karışım ve özel ürünlerin üretim ve satışı.

GDO’lu tohum başta olmak üzere tarımda birçok tartışmalı uygulamaya imza atan gıda tekeli, “dünyanın besin ihtiyacını karşıladıklarını” ileri sürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur