Murat Karayılan: “Tayyip Erdoğan birkaç ay önce aracılarla mesaj yolladı”

PKK liderlerinden Murat Karayılan, Tayyip Erdoğan’ın bizzat gönderdiği mesajla PKK’nin Türkiye sınırları içinde ateşkes yapması karşılığında Türkiye sınırları dışındaki varlığına karışmama taahhüdünde bulunduğunu öne sürdü

Murat Karayılan: “Tayyip Erdoğan birkaç ay önce aracılarla mesaj yolladı”

PKK liderlerinden Murat Karayılan, Stêrk TV’nin 9 Haziran akşamı yayımlanan özel programında Tayyip Erdoğan’ın kendilerine birkaç ay önce aracılar vasıtasıyla mesaj gönderdiğini, Türkiye içinde ateşkes ilan edilmesi karşılığında PKK’nin Türkiye sınırları dışındaki varlığına karışmama taahhüdünde bulunduğunu öne sürdü.

Karayılan, KDP peşmergesinin PKK tarafından saldırıya uğradıklarını öne sürmesi ve savaşa hazır halde PKK kontrolündeki bölgelere girmesi ile ilgili olarak PKK ile KDP’yi çatıştırmaya dönük bir plan olduğunu savundu.

TSK Metina, Zap ve Avaşin’de

Karayılan son 6 yıldır devam eden savaşın bu yılın başından itibaren tüm şiddetiyle sürdüğünü vurguladı.

TSK’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında sürdürdüğü askeri müdahalede Haftanin ve Hakurk’un bir bölümünü kontrol altına aldığını 23-24 Nisan’da Metina, Zap ve Avaşin bölgelerine yönelik başlayan müdahalenin de 46 günü geride bıraktığını belirten Karayılan geniş kapsamlı bir saldırı altında olduklarını ancak TSK’nin ilerleyişinin durdurulduğunu söyledi.

“Peşmerge ile gerillayı savaştırmak için bir plan var”

Karayılan PKK ve KDP peşmergesi arasında tırmanan gerilimde PKK’nin suçlanmasına ilişkin olarak şunları söyledi:

Şimdi bize yönelik böyle yaygın bir saldırıların olduğu dönemde nasıl peşmergeye saldıracağız? Bu akıllıca bir şey mi? Neden kendi elimizle ikinci bir cephe açalım? Birazcık aklı olan herkes, böylesine çetin, varlık ve yokluk savaşındaysa neden kendisine ikinci bir cephe açsın? Hem de Metîna gibi bir yerde. Metina’nın kuzeyinde savaş varken Metina’nın ortasında peşmergeye karşı neden ikinci bir cephe açalım? Burada hiçbir akılcı yan olmadığı gibi temeli yoktur. Yani gerillalar peşmergeye saldırmadı.

Pêşmerge ile gerillayı illaki savaştırmak için bir plan var. Pêşmergeye saldırmak için herhangi bir talimat vermedik ve herhangi bir karar da alınmadı. Kürt’ün Kürt ile savaşını böylesi bir dönemde bir felaket olarak görüyoruz. En büyük hata. Yani bizim böyle yaklaşımlarımız yok. Biz böyle bir talimat vermedik ve vermeyi de düşünmüyoruz. Gerçekten bir oyun var. Bu tarihi süreçte Kürt-Kürt savaşının Kürt halkının geleceği için büyük bir tehdit oluşturacağını çok iyi biliyoruz. Ne bizim çıkarımıza ne de Kürt halkının çıkarınadır.

“Akar, KDP’ye ‘peşmerge de savaşa katılmalıdır’ dedi”

Karayılan, KDP’nin Metina’da sabah saat 4’te iki büyük koldan zırhlı araçlarla savaşa hazır halde 25 yıldır girmediği PKK kontrolündeki alanlara girmesine ilişkin olarak da KDP’nin Türkiye’ye yardım ettiğini savundu. Karayılan, “Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, KDP yöneticilerine ‘peşmerge de savaşa katılmalıdır’ dediğini biliyorum. 20 Mayıs’ta KDP yöneticileri bunun için toplandı. Alınan kararların burada söylenmesine gerek yok” dedi.

“Erdoğan bize bizzat bilgi gönderdi”

Karayılan gizli bir bilgi paylaştığını belirterek, Tayyip Erdoğan’ın bizzat gönderdiği mesajla PKK’ye Türkiye sınırları içinde ateşkes karşılığında PKK’nin Türkiye sınırları dışındaki varlığına karışmama taahhüdünde bulunduğunu söyledi:

Başka bir şey daha var ve bu gerçekten gizli bir şeydi. Şimdiye kadar Kek Mesud’u görürsem onunla paylaşırım ya da KDP yetkilileri ile görüşürsem söylerim, diyordum. Ancak şimdi bunu Kürt halkının ve kamuoyu önünde paylaşıyorum. Birkaç ay önce Türk devleti bazı dostlar vasıtasıyla, hatta Tayyip Erdoğan bizzat kendisi bize bilgi göndererek, ‘Türkiye’nin içinde ya da Kuzey Kürdistan’da ateşkes ilan edin, o zaman biz de Kürdistan’ın diğer parçalarında yapacağınız hiçbir şeye müdahil olmayız’ dediler. Yani ateşkes ilan edin, işte KDP ile bir ihtilafınız var gidip onlarla savaşın…

Karayılan Kürtleri birbiriyle çatıştırma yönünde bir plan olduğunu söyleyerek KDP yetkililerini bir Kürt-Kürt çatışmasından kaçınmaya çağırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur