MetroPOLL: “Halkın yalnızca yüzde 6’sı TÜİK’in verilerine güveniyor”

TÜİK, Mayıs ayı enflasyonunu yüzde 16,59 olarak tespit etti. Ancak MetroPOLL Araştırma'nın yaptığı anket ve Büro Emekçileri Sendikası'nın araştırması, TÜİK verilerini yalanlıyor

MetroPOLL: “Halkın yalnızca yüzde 6’sı TÜİK’in verilerine güveniyor”

TÜİK, 2021 Mayıs için Tüketici Fiyat Endeksini açıkladı. TÜİK, tüketici odaklı enflasyonu, bir önceki yılın aynı ayı baz alındığında yüzde 16,59 olarak belirledi. Ayrıca bir önceki ay baz alındığında fiyat artışları yüzde 0,89 olarak tespit edilirken, bir önceki yılın Aralık ayına göre olan artış ise yüzde 6,39 olarak belirlendi.

TÜİK’in ana harcama gruplarında tespit ettiği enflasyon değerleri

TÜİK’in araştrmasında ayrıca

MetroPOLL: Halkın %60’ından fazlası ise enflasyonun %30’un üzerinde olduğunu düşünüyor

TÜİK’in TÜFE verilerini yayımlamasının ardından MetroPOLL Araştırma da çarpıcı bir anket sonucu paylaştı. Sonuçlara göre halkın ancak yüzde 5.8’i TÜİK’in belirlediği enflasyonu gerçekçi bulurken %60’ından fazlası ise enflasyonun %30’un üzerinde olduğunu düşünüyor.

BES: “Genel enflasyon yüzde 34,65, gıda enflasyonu 52,52”

Büro Emekçileri Sendikası da her ay açıkladığı Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’nın 2021 Mayıs sonuçlarını yayımladı. BES tarafından yapılan açıklamaya göre bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,65 artış gerçekleşmiştir. Yapılan açıklamada “Sendikamızın hesaplamalarına göre ise 2021 yılı ilk beş ayında emekçilerin enflasyonu yüzde 15,23 olmuştur. Yani kamu emekçileri 2021 yılının ilk beş ayında ücretlerinde yüzde 12,23 oranında enflasyon kaybına uğramıştır” denildi.

BES, yaptığı açıklamada, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki yıllık değişimin ise TÜİK rakamlarının 35,48 puan üzerinde tespit ederek yüzde 52,52 olarak açıkladı.

Sendika.Org

 

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur