Maraş’ta biyokütle santraline karşı direnen köylülere jandarma saldırısı: “Hepimizi öldürmek istiyorlar”

Maraş’ın Çöçelli Köyü yakınlarına 2 çimento fabrikasının ardından bu kez de biyokütle enerji santrali kurulma çalışmasına başlandı. Jandarma santral yapılmasına direnen köylülere saldırdı

Maraş’ta biyokütle santraline karşı direnen köylülere jandarma saldırısı: “Hepimizi öldürmek istiyorlar”

Antep-Maraş Otoyolu çıkışındaki Çöçelli Köyü’ne yaklaşık 350 metre uzaklıktaki 88 bin 500 metrekare Hazine arazisine ECO Ticaret Anonim Şirketi tarafından biyokütle enerji santrali’nin kurulması planlanırken köylülerin direnişi sürüyor.

Gazete Karınca’nın haberine göre, dün (8 Haziran) başlayan ve köylülerin direnişi ile durdurulan çalışmalar bugün tekrar başlandı. Çalışmaların başlamasının ardından tekrar toplanan köylülere, jandarma yakın mesafeden biber gazı ile saldırdı.

Köylüler, köylerine yakın 2 çimento fabrikası bulunduğunu, bu fabrikaların yapılmasının ardından bölgede ürün rekoltelerinin yarı yarıya azaldığını belirtti.

Hepimizi öldürmek istiyorlar

Köyde yaşayan yurttaşlar, “Yaşam alanlarımız yok edilmek isteniyor. Şu anda bile sabah kalktığımız zaman evlerimizin önü, arabalarımızın üzeri sapsarı kül ile kaplı. Bu yetmiyormuş gibi şimdi bir de atıkların toplanarak yakılacağı ve bu enerji üretileceği söylenilen bir fabrika yapılmak isteniyor. Yani kısaca hepimizi öldürmek istiyorlar. Buraya fabrika yapılırsa bizim yaşam alanımız kalmayacak. Çünkü yapılmak istenilen fabrika yerleşim birimi olan Çöçelli Mahallesi’ne (Köy) 350 metre mesafede. Bu kadar yakın bir alana böyle bir fabrika yapılır mı?” diyerek olaya tepki gösterdi.

Hava kirliliğinden dolayı mahsulün de düştüğünü dile getiren köylüler, “Geçmiş dönemde bir dönümden bir ton buğday aldığımız tarlalarımızdan, şimdi 500 kilo buğday alamıyoruz. Havamız kirleniyor, suyumuz kirleniyor. Bizi buradan göç ettirip buralara sahip olmak mı istiyorlar? O kadar boş uygun, yerleşim birimlerine uzak, bu iş için elverişli alanlar varken niçin bu bölge özellikle seçiliyor? Üçüncü fabrikanın yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bu uğurda ne gerekiyorsa yapacağız. Gerekiyorsa canımızı ortaya koyacağız bu fabrikayı yaptırmayacağız” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur