Mamak Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi yolsuzluk nedeniyle partisinden istifa etti

Mamak Belediye Meclis üyesi Esra Yılmaz, belediyede yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle partisinden istifa etti. Yılmaz, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye “Sizi akraba çetenizle baş başa bırakıyorum” diye seslendi

Mamak Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi yolsuzluk nedeniyle partisinden istifa etti

AKP Mamak Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz,Haziran ayı belediye meclisi toplantısında konuşturulmamış, AKP’li başkan Murat Köse Yılmaz’a söz hakkı vermeden toplantıyı kapatmıştı.

Meclis toplantısından yapılmasına izin verilmeyen konuşmasını video çekerek yayımlayan Yılmaz, belediyede yolsuzluk yapıldığı iddiasında bulunarak, AKP’den istifa ettiğini duyurdu. Yılmaz, istifa gerekçesine ilişkin “Belediyede yolsuzluk tespit ettim. Dava açtım. 9 yıl üye olduğum AK Parti’den bu yüzden istifa ediyorum” dedi.

Akraba çetenizle baş başa bırakıyorum

Yayınladığı videoda Başkan Köse’ye seslenen Yılmaz, “Sayın Köse ben sizi tercihlerinizle baş başa bırakıyorum. Mamak Belediyesi‘ndeki akraba çetenizle, maşalarınızla, teşkilattan üstün iş adamlarınızla baş başa bırakıyorum. Yol yürüdüğüm değerli arkadaşlarıma hakkım varsa helal ediyorum. Dokuz yılımı verdim AK Parti’den işte bu yapıdan dolayı söz hakkım dahi gasp edildiği için istifa ediyorum” dedi.

Aniden izne çıkarıldım

Belediye Başkanı Köse tarafından 2019 yılında ihityaç sahibi yurttaşlar için açılan Gönül Çarşısı projesine koordinatör olarak atandığını belirten Yılmaz, pandemi döneminde başkan tarafından özel kalemi aracılığıyla bu görevinden izne ayrıldığını belirtti.

Belediye içerisinde bir takım “şaibeli dedikoduların” yayıldığını ifade eden Yılmaz, 20 Nisan 2020’de koordinatörü olduğu proje hakkında bir dosya hazırlamaya karar verdiği ancak ancak engellenmeye çalışıldığını aktardı.

20 Nisan 2020 tarihinde çarşıyla ilgili bir dosya hazırlamam gerektiğine karar verdim. Sorumlu mercilere bilgi vererek tüm personelleri gönül içerisinde topladım. Projenin başından beri tıkır tıkır çalışan stok sisteminden veri alacakken sistemle oynandığı tespit edildi. Bunun üzerine manuel stok sayımı yaptırttım; ancak Özel Kalem Müdürü tarafından görevlendirilen personel dosya hazırlamamızı ısrarla engellemeye çalıştı. Tüm zorlamalarına ve engellemelerine rağmen bu kardeşiniz dosyasını tamamladı. Dosya tamamlanınca bana yapılan bu saldırıların nedenini anladım. Tespit etmiş olduğum usulsüzlük ve yolsuzluk bundan sonra yargının işi.

Uzaklaştırıldığım süre içerisinde Gönül Çarşısı’nda ne yapıldı? Nerelere ürün gönderildi? Gıda eksikliği var mı? Söylentiler doğru mu? Bunları tespit etmeye çalışıyorken cenaze işlerinde çalışan bir personel gelip seçilmiş belediye meclis üyesine hakaret, sinkaflı küfür, baskı, elektrikleri kesmek ve hatta kıyafetime dahi laf söyleyecek kadar densiz, hadsiz hatta fiziki şiddet uygulayacak kadar haddini aşmıştır. Ben de yapabileceğim en doğru şeyi yaptım. Kendimi korudum. Bu iki personele dava açtım. Dava dilekçeme cevabınız daha da vahim. Yalan, iftira, dedikodu ve cımbızlanmış ifadelerle dolu. Yazık çok yazık.

“Yılmaz’ın sayım yapması engellendi”

Konuya ilişkin Gazete Duvar’a konuşan Mamak Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Haydar Demir, CHP Grubu tarafından konunun çok kez gündeme getirildiğini belirterek, “Fakat o süreçte Esra Hanım çok konunun üzerine gitmek istemedi. Sonra yine belediye başkanıyla bu olayı çözüp belediye başkanıyla görüşmek istedi” dedi.

Belediye Başkanı Köse’nin, Esra Yılmaz’ın gündeme getirdiği yolsuzluklara ilişkin tatmin edici cevaplar vermediğini, bunun üzerine Yılmaz’ın ise, “Orada kim sorumluysa bu konuda ben işlem başlatacağım” dediğini aktaran CHP’li Haydar Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

Belediye başkanı yine tatmin edici bilgi vermeyince Esra Hanım bu konuyu salı günü (1 Haziran’da) belediye Meclis toplasında olağan dışı söz alıp gündeme getirmek istedi. Belediye başkanı Murat Köse Esra Hanım’a söz vermedi. Meclis’te hem AK Parti Mamak İlçe Başkanı hem de Grup Başkanvekili hanımefendiyi sıkıştırdılar ve ikna etmeye çalıştılar. ‘Konuşma’ dediler. Sonuç itibariyle Esra Hanım, ‘Ben söz istiyorum’ diye bas bas bağırdı. Belediye başkanı söz vermedi ve Esra Hanım bunun üzerine istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

CHP grubu olarak konuyu yakından takip ettiklerini ve söz konusu yolsuzluklara ilişkin suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirten Haydar Demir, “Gönül Çarşısı’yla ilgili daha önce de yolsuzluklar yapıldığını belirterek önergeler vermiştik. Biz daha önce buradaki yapılan yolsuzluklara dair suç duyurusunda da bulunmuştuk. Esra Hanım’ın gündeme getirdiği konunun ardından yine suç duyurusunda bulunacağız. Cuma günü de belediye Meclisi’nde bir konuşma yapacağım” diye konuştu.

Başta yolsuzluk ile başladı

4 Ocak 2020’de açılışı yapılan Gönül Çarşısı için yapılan ihaleler açılıştan günler sonra yapılmıştı.

Çarşının açılışından dört gün önce, 31 Aralık 2019’da, “Mekanik Malzeme Alım İşi” ihalesi gerçekleştirilmiş, pazarlık usulü ile yapılan ihale yüzde 2,5 kırımla Mamak Turizm A.Ş.’ye 215 bin TL bedel ile verilmişti.

Çarşı faaliyetteyken tadilat yapım işi için doğrudan temin usulü ile 20 Ocak’ta 78 bin TL’lik sözleşme imzalandığı belirlenmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur