Malatya Çığlık Köyü’nde maden ocağı projesine karşı buluşan köylüler: “Direnmekten başka yol yok!”

Malatya Doğanşehir'de Çığlık Köyü'nde kurulmak istenen maden ocağına karşı köylüler bir araya gelerek projeye karşı neler yapabileceklelerini konuştu

Malatya Çığlık Köyü’nde maden ocağı projesine karşı buluşan köylüler: “Direnmekten başka yol yok!”

Malatya Doğanşehir’de Çığlık Köyü’nde kurulmak istenen maden ocağına karşı köy halkı, yaşam alanlarını korumak için bir araya geldi. HDP Milletvekilleri Kemal Peköz, Semra Güzel, ve çevre örgütlerinin katılımlıyla Çığlık Köyü’nde bulunan cemevinin bahçesinde bir araya gelen yurttaşlar projeyi durdurmak için neler yapabilecekleri üzerine konuştular.

“Malatya Çevre Platformu’na herkesin destek olması lâzım”

Söz alan bir yurttaş, köylerinden geçen bir akarsudan bahsederek daha öncesinde temiz olduğunu ve yıkanabildiklerini belirtti. Şu anda suyun kirlilik düzeyinden bahseden yurttaş, artık suyun içinden geçen traktöre bile kokudan yanaşılmadığını belirtti. Bu kirliliğin artık doğa için öldürücü bir noktaya geldiğini belirten yurttaş, “Şimdi geldiğimiz noktada Malatya Çevre Platformu’na herkesin destek olması lâzım” dedi.

“Direneceğiz…”

Söz alan bir genç, bölgeden kendilerinin göç etmesine neden olacak bir maden projesine karşı direniş örgütlediklerini söyledi. Hukuki yolların tıkandığını belirten genç, direnmekten başka yolun kalmadığını söyledi.

Toplantılar yaptık. Madeni nasıl durdurabileceğimizi konuştuk. Kaymakamın talebi doğrultusunda dilekçe topladık. Çok kısa bir zamanda 800 imza topladık. Bu zaten bizim bölgemizde madenleri istemediğimizin, talancıları istemediğimize dair en büyük kanıttı. Devamında yine çok kısıtlı imkanlarla, tecrübe sahibi olmamıza rağmen basın açıklamamızı yaptık. Gayet başarılıydı. Hukuki olarak bu madene karşı yapabilecek hiçbir şey yok. Önümüzde bana kalırsa bu madenciler buradan gidene kadar direnmekten başka bir yol yok. Direneceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur