Las Tesis davasında kadınlara beraat

Kadına yönelik şiddete ve tecavüzlere dikkat çekmek amacıyla Kadıköy’de Las Tesis dansı yapan 6 kadın hakkında açılan dava karara bağlandı. Mahkeme tüm kadınların beraatine karar verdi

Las Tesis davasında kadınlara beraat

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla 8 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy’deki İskele Meydanı’nda yapılan Las Tesis dansı performansı sonrası polis saldırısı sonucu gözaltına alınan kadınlara açılan davada bugün (10 Haziran) karar açıklandı. Koreografiyi sergilemeye başlayan kadınların önce ses sistemleri kapatılmış ardından kadınlara polis saldırısı gerçekleşmişti.

Gözaltına alınanlardan 6 kadın hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe silahsız katılarak ihtira rağmen kendiliğinden dağılmama” suçundan açılan dava karara bağlandı. Mahkeme tutuksuz yargılanan tüm sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar Ayşen Ece Kavas, Fidan Ataselim, Sevda Yeniköylü ve avukatları Tuba Torun katıldı.

Avukat Tuba Torun, savcının sanıkların beraat etmesi yönündeki mütalaasına katıldıklarını belirterek “Dosya kapsamı dikkate alındığında sanıkların şartlar uygun olmadığı için dağılmadığı anlatılmıştır. Suç işleme kastı ile hareket etmemişlerdir. Müvekkillerin beraatini talep ediyoruz” dedi. Sanıklar son sözlerinde önceki beyanlarını tekrar ettiklerini kaydederek beraat etmeyi talep etti. Davayı karara bağlayan mahkeme, 6 sanığın da ayrı ayrı beraat etmesine karar verdi.

İddianamede sanıklar Ayşen Ece Kavas, Fidan Ataselim, Nisa Kör, Seda Elhan Barbaros, Sevda Yeniköylü, Yaprak Okatalı’nın, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep ediliyordu.

Duruşmanın ardından açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Protestoya katıldığımız için altı arkadaşımızla birlikte hakkımızda dava açılmıştı. Bugün beraat kararı çıktı arkadaşlar. Asla yalnız yürümeyeceğiz. Bu karar anayasal hukuk devletinde olması gereken bir karardır. 4 duruşmanın geçmesi bile aslında bu ülkede hukuksuzlukların ne aşamaya geldiğinin göstergesidir. Bu yüzden biz yasanın, anayasanın, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Sanıkların avukatı Tuba Torun ise şu ifadeleri kullandı:

Bu sonuç haksız bir yargılanmanın çok haklı bir sonucudur. Burada esas yargılanması gereken kadınların özgürlüğü ve eşitliği için mücadele eden kadınlar değil eşitliğe, özgürlüğe karşı baskıcı zihniyettir. Bu yargılamanın başlamış olması, arkadaşlarımızın ilk andan itibaren önce ablukaya alınarak, dağılmalarına izin vermeyerek anayasal haklarını kullanmaya izin vermeyerek bir şekilde onları haksız bir şekilde yargılanmaya zorlayan ve ters kelepçeyle götüren uygulamanın protestosudur.

Açıklama sloganların ardından son buldu.

Kadıköy’de polis kadınların gösterisine saldırdı

Las Tesis nedir?

Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle 2019 yılında, oluşturdukları dans koreografisi ile perfore ederek kadına yönelik şiddeti Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde protesto etmişlerdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde de kadınlar tarafından yapılmıştı. Türkiye’nin de çeşitli yerlerinde Türkçeye çevrilen sözlerle dans koreografisi perfore edilmişti. TBMM’de de kadın milletvekilleri tarafından yapılmıştı. İstanbul’da ise 8 Aralık 2019’da Kadıköy’de, 15 Aralık 2019’da Beşiktaş’ta yapılmıştı.

DHA, Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur