“Kayısı bahçelerinde tüm gün çalışıp kazandığımız para yetmiyor”

HDP Kadın Meclisi "Kadın Yoksulluğuna hayır" buluşmaları kapsamında Iğdır'da kayısı bahçelerinde ve pancar tarlalarında çalışan kadınlarla bir araya geldi

“Kayısı bahçelerinde tüm gün çalışıp kazandığımız para yetmiyor”

HDP Kadın Meclisi “Kadın Yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Iğdır’da kayısı bahçelerinde çalışan kadınlarla bir araya geldi. Heyete buradaki kadınlarla sohbetlerinin ardından pancar tarlasında çalışan kadınları da ziyaret etti. Her iki buluşmada da dinlenen kadınların sorunları ise “ekonomik geçimsizlik” olarak ön plana çıktı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Oya Ersoy, Kadın Koordinasyonu Üyeleri Feray Mertoğlu, Tülay Koçak, Hazal Karabey, Kadın Meclisi Üyeleri Mukaddes Erdoğdu Çelik ve Iğdır İl Kadın Meclisi üyelerinden oluşan heyet, “Kadınlar için adalet” kampanyasının ikinci etabı olan “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmalarında bugün Iğdır’daydı.

“Keşke sigortamız olsaydı”

Iğdır’da kayısı bahçelerine giden heyet, kadınlarla çalışma koşullarını konuştu. Bahçede çalışan bir kadın heyete, “Bütün gün güneş altında çalışıyoruz. Bazen 100-150 kasa kayısı topluyoruz. Öğlene kadar çalışırsak 70 lira, akşama kadar çalışırsak 100 lira alıyoruz. İşimiz devamlı değil, kazandığımız para yetmiyor. Keşke sigortamız olsaydı” diyerek güvencesiz çalışma koşullarına değindi.

“Beş dakika oturmamıza müsaade etmiyorlar”

18 yaşında bir başka kadın ise babasının sara hastası olduğunu, eve giren tek paranın kendisinin kazandığı para olduğunu söyledi. Genç kadın “Paketleme işi daha zor, ama diğer işlerle aynı ücreti alıyoruz. Aynı zamanda kötü muameleye de maruz kalıyoruz. Beş dakika oturmamıza müsaade etmiyorlar” dedi.

“Resim öğretmeni olmak istiyorum”

16 yaşında bir çocuk ise lise ikinci sınıf öğrencisi olduğunu, bahçede ilk defa çalıştığını söyledi. Yaşı sebebiyle diğerlerinden düşük ücret aldığını söyleyen çocuk, “Resim öğretmeni olmak istiyorum. Buraya da resim kursuna gidebilmek için para toplamak amacıyla geliyorum” dedi.

“Günde 70 TL alıyorum ve hiçbir şeyi yetiştiremiyorum”

Heyet, ardından pancar tarlasında çalışan kadınları ziyaret etti. Tarladaki kadınlar işe sabah 5.00’da başlayıp öğlen 12.00’da bitirdiklerini, eve gidince ise evde çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Bir kadın “32 yaşındayım. Çocuklarım var. Eşim çobanlık yapıyor. Ben de evi geçindirmek için burada çalışıyorum. Günde 70 TL alıyorum ve hiçbir şeyi yetiştiremiyorum. İlkbahardan sonbahara kadar çalışıyorum. Çocuğumun ihtiyaçlarını karşılayamıyorum” dedi.

“Kadın emeği sömürülüyor”

23 yaşında genç bir kadın ise lisede okulu bırakmak zorunda kaldığını belirterek “14 yaşından beri çalışıyorum. Eğitimime devam edemedim. Sadece tarlada değil, birçok yerde sigortasız çalıştırılıyoruz. Kadın emeği sömürülüyor” dedi.

“İstiyoruz ki bu emeğin karşılığını hep birlikte alalım”

Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Kadın Meclisi’ni tanıdığını ve çalışmalarına aşina olduğunu söyleyen işçi kadına, “Emek veriyorsunuz, çalışıyorsunuz. Biz istiyoruz ki bunları hep birlikte konuşalım. İstiyoruz ki bu emeğin karşılığını hep birlikte alalım. Amacımız sadece gelip sizi gördükten sonra arkamızı dönüp gitmek değil. Sesinizi mümkün olan her yerde duyurmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur