İzmir ve İskenderun’da kadınlardan “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” nöbeti

İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, nöbet eyleminin 7. haftasında Alsancak'ta Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" diyerek nöbetteydi. İskenderun Kadın Platformu Eski Bit Pazarı alanında basın açıklaması yaptı. Kadınlar 1 Temmuz'a kadar her perşembe 17.00'da nöbette olacaklarını ifade etti

İzmir ve İskenderun’da kadınlardan “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” nöbeti

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi için başlattıkları nöbet eylemini, 7. haftasında saat 18.00’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yaptı.

“Sokaklarda da Erdoğan’ın karşısında da bacak bacak üstüne atacak dondurmalarımızı yiyeceğiz” diyen kadınlar, “Bir gece yarısı kararnamesiyle hukuksuzca fesh edilen İstanbul Sözleşmesi bizim! 1 Temmuz’da hayatı durduracak o güne kadar her yerden ses çıkarmaya devam edeceğiz!” açıklamasında bulundu.

 

İstanbul Beylerbeyi’nde Erdoğan’ın gittiği dondurmacıda kadınlar, bacak bacak üzerine atıp dondurma yediği için korumalar tarafından uyarılmıştı. Buna karşı kadınlar İzmir’de bugün sandalyelerde bacak bacak üzerine atıp, dondurma yiyerek Erdoğan’ı protesto etti.

İskenderun Kadın Platformu saat 17.00’de Eski Bit Pazarı’nda nöbetteydi. 1 Temmuz’a kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten kadınlar açıklamalarında şunları söyledi:

Bahsedildiği gibi aileyi parçalayan İstanbul sözleşmesi ve sözleşmeyi savunanalar değil, erkek-devlet şiddeti ve bu şiddeti önlemek için oluşturulan sözleşmenin gereklerini yerine getirmeyenlerdir. İstanbul sözleşmesinin nefret diliyle beslenen ırkçı, gerici kesimlerce hedef alınmasının nedeni sözleşmenin ırk, renk, dil, din, siyasi veya her tür görüş, cinsel yönelim, medeni hal, göçmenlik statüsü gibi nedenlerle hiçbir kesimin ayrımcılığa uğramamasını temin etmesidir.

İstanbul Sözleşmesinin Türkiye tarafından imzalanmasının 10. yılında, yaşamlarımızdan, haklarımızdan eşit ve özgür yaşam mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. İstanbul Sözleşmesini kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur