HDP Kadın Meclisi Ağrı’da koçer kadınlarla buluştu: “Biz çalışıyoruz, parayı erkekler alıyor”

HDP Kadın Meclisi "Kadın Yoksulluğuna hayır" buluşmaları kapsamında Ağrı Sinek Yaylası'nda koçer kadınlarla bir araya geldi

HDP Kadın Meclisi Ağrı’da koçer kadınlarla buluştu: “Biz çalışıyoruz, parayı erkekler alıyor”

HDP Kadın Meclisi “Kadın Yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Ağrı Sinek Yaylası’nda çalışan koçer kadınlarla bir araya geldi. Heyet burada kadınlarla sohbetlerinin ardından misafir olarak gittikleri Zero köyünde bir evde  kadınlarla ekonomik sorunlarını konuştu. Sohbet sırasında koçer bir kadın, “Gözümüzü açtığımızdan beri koçerlik yapıyoruz. Çocuklarımla beraber çalışıyoruz. 3 ay buradayız. Hayvanları sağıyoruz. Sütü mandıraya veriyoruz. Geçim olsa da olmasa da mecburuz bu işi yapmaya. Biz çalışıyoruz, parayı erkekler alıyor” dedi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Oya Ersoy, Kadın Koordinasyonu Üyeleri Feray Mertoğlu, Tülay Koçak, Hazal Karabey, Kadın Meclisi Üyeleri Mukaddes Erdoğdu Çelik ve Ağrı Kadın Meclisi üyelerinden oluşan heyet, “Kadınlar için adalet” kampanyasının ikinci etabı olan “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmalarında bugün Ağrı’daydı.

“Ben okumak istedim, okutmadılar”

Heyet ilk olarak Ağrı Sinek Yaylasında çalışan Koçer kadınları ziyaret etti. Yılın 3 ayını yaylada çalışarak geçiren kadınlar, elektriklerinin olmadığını, suyun ise uzaktaki bir çeşmeden taşındığını söyledi. Bir kadın “Çocuklarım bu şartlarda eğitimine devam edemiyor. Ben okumak istedim, okutmadılar. Şimdi 3 kızım var, benimle aynı koşullarda yaşamalarını istemem” dedi. Başka bir kadın “Gözümüzü açtığımızdan beri koçerlik yapıyoruz. Çocuklarımla beraber çalışıyoruz. 3 ay buradayız. Hayvanları sağıyoruz. Sütü mandıraya veriyoruz. Geçim olsa da olmasa da mecburuz bu işi yapmaya. Biz çalışıyoruz, parayı erkekler alıyor” dedi.

“Bu ülkede çok fazla adaletsizlik var”

İnternet problemi olduğundan dolayı ders almakta zorluk yaşadığını belirten 16 yaşındaki kız çocuğu, “Bu ülkede çok fazla adaletsizlik var. İnternet yok. Tableti okulun bitmesine bir hafta kala verdiler. İki kız kardeşim ile birlikte telefondan bağlanıp ders almaya çalışıyorum” dedi.

“Yayla yasakları halkı ekonomik olarak zorluyor”

Kadınlarla sohbet eden HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir de, “Kadınlar günde 100 koyun sağıyor. Aracılar ise sağdıkları sütün kilosunu 16 liraya satın alarak dışarıda 40-50 liraya satıyor. Yani kadının emeği sömürülüyor, aracılar kar ediyor. Valiliğin getirdiği yayla yasakları da halkı ekonomik olarak çok zorluyor” dedi.

Heyet, kadınların sorun ve taleplerini her yerde dile getireceklerini söyledi.

“İş olanağımız yok, çiftçilik bitti”

Yayla ziyaretinin ardından Ziro köyünde bir eve misafir olan heyet, evdeki kadınlarla ekonomik sorunları konuştu. Bir kadın “Merkezde bir tekstil açılmış, kadınlar çalışmaya başladı. Ama köyümüzden merkeze servis yok. İş olanağımız yok. Çiftçilik bitti. Biz yıllarca pancar üreticiliği yapıyorduk. Kota geldi, özelleştirme geldi. Elde avuçta bir şey kalmadı. 50 tane meyve ağacı, arazilerimizden geçirilen kapalı baraj kanalı sebebiyle kesildi, karşılığında ağaç sahiplerine istimlak bedeli yerine sadece 800 TL verildi. Baraj kanalı üstündeki topraklarda üretim yaptırmıyorlar. Hayvancılık bitti. Biz fasulye satıyoruz. Belli başlı müşterilerimiz var. Geçen sene fasulyenin kilosu 5 liraydı, bu sene 6 liraya satıyoruz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur