Hatay: Gezi’nin yıldönümünde yüzlerce kişi Abdullah Cömert’in ve Ahmet Atakan’ın vurulduğu yere yürüyüp karanfillerini bıraktı

Hatay'da Gezi'nin 8. yıldönümünde Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, CHP ve Kaldıraç'ın çağrısıyla yüzlerce kişinin katıldığı basın açıklaması yapıldı. Abdullah Cömert'in vurulduğu yere alkışlarla, sloganlarla polisin tüm engellemelerine rağmen yürüyüş yapan kitle buraya karanfil bıraktı. Yapılan konuşmalarda, "Eşitliğin, özgürlüğün, barışın ülkesini biz kuracağız" denildi

Hatay: Gezi’nin yıldönümünde yüzlerce kişi Abdullah Cömert’in ve Ahmet Atakan’ın vurulduğu yere yürüyüp karanfillerini bıraktı

Hatay’da Gezi’nin 8. yıldönümünde “Karanlık gider, Gezi kalır” diyenler bugün (1 Haziran) saat 18:00’de Uğur Mumcu Bulvarı’nda bir araya geldi. Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, CHP ve Kaldıraç’ın çağrısıyla yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

“Yaşasın Gezi direnişimiz”, “Ali, Ahmet, Abdullah Ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci mücadelemiz” ve “Karanlık gider, Gezi kalır” sloganlarının atıldığı açıklamada basın metnini Fatma Ardal okudu.

Ardal açıklamada işçilerin, gençlerin, kadınların, LGBTİ+’ların, yaşam savunucularının, halkların ve farklı inançların kendi talepleri ile bir arada mücadele ettiği Gezi, dayanışma ruhuyla, neşesiyle, umuduyla inancıyla Saray rejimini derinden sarstığını ve mevcut iktidar koalisyonun uykularını kaçırmaya devam ettiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

8 yıl önce bütün ülkeye yayılan özgürlük arayışını buradan, Antakya sokaklarından tüm renklerimiz ile eşlik etmiştik. Emeğimize , bedenimize, doğamıza, yaşamlarımıza, kimliklerimize yapılan bütün saldırılara kardeşçe, dostça, omuz omuza mücadeleyle cevap vermiştik.

Ahmet ile Abdocan ile omuz omuza mücadele ederken

Ahmet ile Abdocan ile omuz omuza mücadele ederken yanı başımızda biraz ileriki sokakta katledilişlerine tanık olmuştuk. Bu sokaklarda direnirken Ali İsmail in katledildiği haberini aldık. Emri verenleri de, katilleri de iyi biliyoruz. Sizler de bizi 3-5 ağaç için nasıl direndiğimizden, Suriye’deki emperyalist işgale karşı mücadelemizden, onur yürüyüşümüzden, 8 Martlarda direnişimizden iyi bilirsiniz. Gezi bugün hala burada, dimdik ayakta.

Gezi’de Berkin’i, Ethem’i, Medeni’yi, Ali İsmail’i, Hasan Ferit’i, Abdullah’ı, Ahmet’i ve Mehmet’i bizden ayıran çürümüşlük bugün de bizlerin karşısında bütün zorbalığı ile duruyor. 8 yıl önce olduğu gibi bugün de gezinin öğrettikleriyle başımızı eğmeden haklı mücadelemizin arkasındayız. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı unutturmaya çalışanlar, terörist diye damgalayanlar gidecek biz kalacağız.

“Gezi Direnişi’nde kaybettiğimiz gençlerin düşlerindeki özgür dünyayı biz kuracağız”

Açıklamanın ardından Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “Bizden Ali İsmail’i aldılar ama sizler bize binlerce Ali İsmail oldunuz” diyerek Gezi Direnişi’ni selamladı.

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, “Gencecik çocuklarımızı katledenler cezalandırılmadı. Biz hep adalet istedik. Adalet herkese lazım olacak. 8 yıl geçti, oğlum Ahmet’in davası bile yok” diyerek adalet talebini yineledi.

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, “Gezi direnişinde kaybettiğimiz gençlerin düşlerindeki özgür dünyayı biz kuracağız” dedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Gezi, özgür ve demokratik bir Türkiye’nin inşası için atılan adımdır. Kadınların, gençlerin, ekolojinin, insan hakları savunucularının, akademisyenlerin, işçilerin haklı isyanıydı. Gezi Direnişinin ruhu 8 yıl sonra bu sokaklarda devam ediyor” dedi ve Gezi’de hayatını kaybedenleri anarak sözlerini sonlandırdı.

Gezi ruhuyla alanları dolduran kitle, Abdullah Cömert’in vurulduğu yere alkışlarla, sloganlarla polisin tüm engellemelerine rağmen yürüyüş yaptı.

“Eşitliğin, özgürlüğün, barışın ülkesini biz kuracağız”

Abdullah Cömert’in vuruldu yerde söz alan Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu da şöyle konuştu:

8 yıl önce Türkiye’nin geri kalanı eşitlik, özgürlük, adalet talebiyle sokakları nasıl doldurduysa, biz de burada Antakya’da Samandağ, Reyhanlı, Antakya halkı olarak halkın yürüyüşünde yerimizi aldık. Hiç görmediğimiz, hiç görmeyeceğimiz ağaçlar için sokaklardaydık. O dönemlerde bölgemizde yürütülen savaş politikaları vardı. Barış talebi için de sokaklardaydık. Eşitlik, özgürlük, adalet talebiyle sokaklardayken 3 Haziran akşamı Armutlu’da on binler sokaktayken, kolluk kuvvetleri, halkın güvenliğini düşünmeden tomalarla, zırhlı araçlarla kitleye saldırdı. Hepimiz buradaydık, hepimiz gördük, hepimiz tanık olduk. Ve Abdullah Cömert arkadaşımız tam da bu noktada, polisin hedef gözetmesi sonucu, polisin attığı gaz fişeğiyle katledildi. Abdullah’ı, Ali’yi, Ahmet’i, Gezi’de yitirdiğimiz gençlerimizi, unutmayacağız. Hesabını biz soracağız. Onlara sözümüz olsun. Eşitliğin, özgürlüğün, barışın ülkesini biz kuracağız.

Ahmet Atakan’ın polis saldırısı sonucu öldüğü yere karanfiller bırakıldıktan sonra eylem sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur