Halkın hakları mücadelesinin emektarı Yusuf Sağlık, mezarı başında anıldı

Ömrünü halkın hakları mücadelesine adayan, Halkevleri eski GYK üyesi Yusuf Sağlık, ölümünün birinci yılında mezarı başında anıldı

Halkın hakları mücadelesinin emektarı Yusuf Sağlık, mezarı başında anıldı

12 Eylül sonrasında Halkevleri’nin yeniden kuruluş sürecinde emeği olan, Ankara Mamak’ta barınma hakkı mücadelesinin emektarı Yusuf Sağlık, ölümünün birinci yılında mezarı başında anıldı.

Sağlık’ın mezarı başında toplanan Halkevciler, saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşunun ardından Mamak Halkevi’nden Anıl Aktaş, yaptığı konuşmada Yusuf Sağlık’ın halkın hakları mücadelesinde Ankara’da çok emeği olduğunu belirtirken bugün de Yusuf Sağlık’tan devralınan mirasla mücadeleyi devam ettireceklerini vurguladı.

Aktaş’tan sonra söz alan Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Eberliköse, Sağlık’ın daha çok barınma hakkı mücadelesiyle anılmasına rağmen baz istasyonlarına karşı verilen mücadelelerden yeşil alanların korunması mücadelesine, Ege Mahallesi’ndeki ulaşım mücadelesine kadar pek çok alanda hak mücadelesinin içerisinde aktif olarak yer aldığını belirtti. Eberliköse, Sağlık’ın inancının ve kararlılığının, ilerleyen yaşına rağmen mücadele azminin herkese ilham olduğunu belirtti.

Eberliköse’nin ardından Yusuf Sağlık’ın aynı dönemde mücadele ettiği mücadele arkadaşları, kısa konuşmalar yapıp Yusuf Sağlık’la olan anılarını anlattı.

Anma programının sonunda Halkevleri’nin Yusuf Sağlık için yaptığı açıklama okundu. Açıklamada Sağlık’ın Ankara’nın çeşitli yerlerinde yürüttüğü mücadelelere değinilerek Sağlık’ın hayatını adadığı devrim ve sosyalizm mücadelesinin devam ettirileceğine dair yoldaşları olarak bir söz verildiği belirtildi. Açıklamanın tamamı şöyle:

Yusuf Sağlık, 12 Eylül sonrası Ankara’da yükselen devrimci mücadelenin filizlenmesinde büyük emeği olan bir isimdi. 2000’li yıllarda yükselen hak mücadelesi çizgisinin örgütlenişinde en önde yer aldı. Halkın hakları var diyerek Ankara’da, gezmedik sokak direnmedik yer bırakmadı. Mamak’ta, Dikmen’de ve Yenimahalle’de verilen barınma hakkı mücadelesinde, su ve ulaşım hakkı mücadelelerinde en önde yer aldı. Mamak’ta yeşil alan için mücadele etti. Baz istasyonlarına karşı sağlıklı mahalleler için mahallesini savundu. Yoksul mahallere devlet eliyle yayılan uyuşturucuya karşı mücadele etti. Yusuf Sağlık, Ankara’nın her köşesinde yaşayan emekçiler ve yoksullar için “İnsanca yaşam istiyoruz” istiyoruz sesini büyüttü.

Yusuf Sağlık, ulaşabildiği tüm mahalle halkının bir süre sonra en yakını oldu. Halkın sorunlarına karşı çözüm üretmekten kaçınmadı ve yorulmak bilmedi. İlerleyen yaşına rağmen yoldaşlarıyla sokakta mücadele etmeye devam etti. Daha sonrasında yoldaşımız, amansız bir hastalık sonucu aramızdan ayrıldı. Onu kaybedeli tam bir sene oldu. Yoldaşımız Yusuf Sağlık’ın aramızdan ayrılışının eksikliğini hissetmekle birlikte, bugün ona hayatını adadığı devrim ve sosyalizm kavgasındaki yoldaşları olarak bir söz vermeye geldik.

Bugün pislikleri tek tek ortaya saçılan, memleketi uyuşturucu çeteleriyle yöneten faşist AKP iktidarına karşı özgürlük ve eşitlik mücadelemizi büyüteceğimizin sözünü vermeye geldik. Mücadelede yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımızın kavgasını ve anılarını sosyalizm bayrağı ile taçlandıracağımızın sözünü vermeye geldik. Anıları mücadelemize ışık olsun.

İlgili haber

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur