Gerze direnişi kitap oldu: “Direnişin günlüğü” direnişçilerle buluştu

NotaBene Yayınları’ndan çıkan Gerze'de termik santrale karşı verilen mücadelenin anlatıldığı "Direniş Günlüğü - Gerze’de Bir Doğa Mücadelesi" kitabı direnen köylülerle buluştu

Gerze direnişi kitap oldu: “Direnişin günlüğü” direnişçilerle buluştu

Sinop Gerze’de yapılması planlanan termik santrala karşı verilen mücadele kitap oldu. Direnişin tanıklarından Ferhat Hançer’in kaleme aldığı ‘Direniş Günlüğü – Gerze’de Bir Doğa Mücadelesi’ adlı kitap NotaBene Yayınları’ndan çıktı.

Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyünde Anadolu Grubu tarafından yapılmak istenen termik santrala karşı bölge halkı 2009-2015 yılları arasında büyük bir direniş sergilemiş, direniş sonucu şirket bölgeden ayrılmıştı.

Kitabın ön kapağında polis ve jandarma ordusuyla kuşatıldığı gün direniş anından çekilen simgeleşmiş fotoğrafta direnişçi Bülent Küçük yer alırken arka kapağında o güne dair şu anekdot aktarılıyor

Günün ışımasıyla çadır alanındaki kamp ateşi sönmeye yüz tutmuştu. Çevresindeki kilimlere uzanıp geceyi yarı uykulu, yarı uykusuz geçiren kadınlar, üstlerini örten battaniyelerini kaldırıp doğrulmaya, gecenin ve uykunun mahmurluğunu üstelerinden atmaya çalışıyorlardı… Konteyner içinde geceyi geçiren kadınlar da uyanmıştı. Bazıları ikişerli üçerli halde, konteynırın arkasına, tuvaletin bulunduğu alana geçiyordu. Erkekler, bütün gece yol kenarındaki ateşin başında, sandalyelerde oturup sohbet etmişler ya da yol boyunca park edilmiş arabaların içinde uyuklamışlardı. Çadır alanında geceleyenlerin sayısı kadınlı erkekli, iki yüzü buluyordu. ‘Gün’ başlıyordu ama ne kadar ‘aydın’ olacaktı? ‘İyi’ olacak mıydı sabahları? Ama kara bir gün onları bekliyordu kuşkusuz!

Direnişin günlüğü direnişçiler ile buluştu

Termik santrale karşı verilen direnişi anlatan kitap ve yazar Ferhat Hançer, kitabın çıkmasının ardından direnişin mimarı ve kazananları Yaykıl köylüleri ile buluştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur