Gençlik örgütlerinden Okan Danacı Davası’na çağrı: “Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz!”

Tutuklu bulunan SGDF MYK üyesi Okan Danacı'nın Ankara'da görülecek duruşması öncesinde gençlik örgütleri bir basın toplantısı düzenleyerek Danacı'nın yargılandığı eylemlerin ve faaliyetlerin meşru olduğunu, Okan nezdinde Suruç Katliamı için adalet mücadelesinin kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı

Gençlik örgütlerinden Okan Danacı Davası’na çağrı: “Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz!”

Ankara’da gençlik örgütleri, tutuklu bulunan SGDF MYK üyesi Okan Danacı’nın duruşması öncesinde basın toplantısı yaptı.16 Aralık 2020’de dayanaksız iddialarla tutuklanan Danacı, mektup ve kitap kısıtlamaları, arkadaş görüşçülerinin kabul edilmemesi, tecrit edilmesi gibi baskılara maruz bırakılmakta. Danacı’nın duruşması 25 Haziran 14.00’te Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi’nde yapılan ve aynı dosyadan yargılanan üniversitelilerin de katıldığı basın toplantısında gençlik örgütleri adına yapılan açıklamayı Zeynep Ülger okudu. Açıklamada Okan Danacı’nın tutukluluğuna gerekçe gösterilen eylem ve faaliyetler belirtilirken bu eylem ve faaliyetlerin meşru olduğu ve asıl gerekçenin Danacı’nın Ankara’daki eylem yasağına karşı büyütülen örgütlü mücadelenin bir parçası olduğu vurgulandı.

SGDF’li arkadaşlarımızın tutuklanmasının üzerinden 4 ay geçtikten sonra iddianame hazırlandı. Arkadaşlarımız faşist çetelere karşı üniversitelerini savundukları için, kredi ve yurtlar kurumunun keyfi burs ve kredi kesintilerine karşı çıktıkları için, ODTÜ Kavaklık Direniş’inde yer aldıkları için, Suruç’ta yitirdiğimiz Çağdaş Aydın adına düzenlenen kitap etkinliğine katıldıkları için, Soma, 10 Ekim katliamlarının anmalarına katıldıkları için ve Suruç için adalet mücadelesi yürüttükleri için yargılanıyorlar. Bizler biliyoruz ki arkadaşlarımız nezdinde yargılanmak istenen, gençliğin Ankara’daki eylem ve sokak yasağına karşı büyüttüğü örgütlü mücadeledir.

Açıklamada Suruç Katliamı Davası’nda karar duruşmasına yaklaşılırken etkin bir soruşturma yürütülmediği belirtilirken Okan’ın şahsında Suruç için adalet mücadelesinin kriminalize edildiği vurgulandı.

Suruç katliamı dosyasında karar duruşması yaklaşırken etkin bir soruşturma yürütülmüyor. Katliamın en alttan en üste sorumluları yargılanmazken düş yolcularımız “çatışmalı bir bölge”ye gittikleri için yüzde 50 kusurlu ilan edildi. Katliam yaralıları, tanıkları ve suruç aileleri gözaltılarla, tutuklamalarla karşı karşıya kaldı. Adalet mücadelesi yürüten bizler ise suruç katliamının yıldönümü olan 20 temmuz günü başta olmak üzere, yitirdiğimiz düş yolcularını andığımız ve adalet talep ettiğimiz için işkenceyle gözaltına alınıyoruz. Mücadelemiz yargılama konusu yapılıyor.

SGDF’li yoldaşlarımız ve Okan şahsında Suruç için adalet mücadelesinin kriminalize edilmesi, gençliğin adalet mücadelesine dönük bir saldırıdır. Polis fezlekelerine ve gizli tanık beyanlarına dayanarak yargılama konusu yapılan tüm bu iddiaların hukuki hiçbir dayanağı yoktur; gençlik mücadelemiz bakımından da meşru değildir.

“Suruç için adalet, herkes için adalet” demekten vazgeçmeyeceğiz

Açıklama, Okan Danacı’nın duruşmasına yapılan çağrı ile sonlandırıldı.

Gençlik örgütleri olarak her sene Okan ile omuz omuza yükselttiğimiz adalet mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Baskı, tutuklama ve sindirme politikalarına karşı Suruç için adalet herkes için adalet demekten vazgeçmeyeceğiz. Suruç katliamının 6. Yılında da bu talebimizi bulunduğumuz her yerden yükselteceğiz.

Okan’ı almak için yarın saat 14:00’da Ankara Adliyesi’nde olacağız.

Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz! Okan’ı alacağız! Devrimciler konuşacak!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur