Gençlik örgütleri üç ilde eylemde: “Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz”

İstanbul, İzmir ve Ankara'da gençlik örgütleri tutuklu bulunan Suruç Katliamı tanığı Okan Danacı ve katliam yaralısı Uğur Ok için eylemdeydi. Suruç Katliamı davası karar duruşmasına yaklaşırken asıl faillerin cezalandırılmadığının belirtildiği eylemlerde Danacı ve Ok'un duruşmalarına da çağrı yapıldı

Gençlik örgütleri üç ilde eylemde: “Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz”

Gençlik örgütleri İstanbul, İzmir ve Ankara’da Suruç Katliamı tanık ve yaralıları için eylemdeydi. Suruç Katliamı Davası, karar duruşmasına yaklaşılırken katliam tanığı ve SGDF MYK Üyesi Okan Danacı ve katliamda yaralanan Uğur Ok, şu anda tutuklu bulunmakta. Okan Danacı’nın 25 Haziran Ankara Adliyesi’nde, Uğur Ok’un ise 2 Temmuz’da Çağlayan Adliyesi’nde duruşmaları görülecek. Yapılan açıklamalarda davalara da çağrı yapıldı.

  • İstanbul:

Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşan gençlik örgütleri, basın açıklamasına başlamadan önce Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi ve Suruç Aileleri İnisiyatifi konuşmalar yaptı. HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın da anıldığı konuşmaların ardından basın açıklamasına geçildi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin yaptığı konuşmada iktidarın katliamlarla yıldıramadıkları gençleri tutsaklıkla, baskılarla yıldırmaya çalıştığı belirtilerek bunun başarıya ulaşmayacağı söylendi.

  • İzmir:

Gençlik örgütleri Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde buluştu. Eyleme desteğe gelen HDP Milletvekili Murat Çepni, basın açıklamasından önce bir konuşma yaptı. Çepni, yaptığı konuşmada katliam faillerinden hesap sorulmadığı gibi katliamdan kurtulanların da cezalandırılmaya çalışıldığını ifade etti. Çepni’nin konuşmasının ardından basın açıklaması okundu.

  • Ankara:

Ankara’da ise Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi’nde bir araya gelen gençlik örgütleri, bir basın toplantısı düzenleyerek Okan Danacı’nın yargılandığı eylemlerin ve faaliyetlerin meşru olduğunu, Okan nezdinde Suruç Katliamı için adalet mücadelesinin kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı.

GENÇLİK ÖRGÜTLERİNDEN OKAN DANACI DAVASI’NA ÇAĞRI: “SURUÇ İÇİN ADALET MÜCADELEMİZ YARGILANAMAZ!”

İstanbul ve İzmir’deki eylemlerde yapılan ortak açıklamada Suruç Katliamı’nın failleri etkin bir şekilde soruştulmazken ve yargılamaları sağlık şekilde yürütülmezken ailelerin yaptığı konuşmalardan Suruç Katliamı için adalet mücadelesine kadar çeşitli faaliyetlerin suç ilan edildiği belirtildi. Suçlular yargılanmazken mağdurların cezaevlerine atıldığı vurgulandı.

Devlet, Kobane yolunda Suruç’ta katledilemeyen devrimcilerden, Suruç yaralılarımızdan ve Suruç şehitlerinin yakınlarından adeta hınç çıkartıyor. Suruç Katliamı’nın esas sorumluları, canlı bombaya yardım edenler, göz yumanlar, IŞİD’i tüm toplumun üstünde bir sopa gibi kullananlar yargılanmıyor; yargılıyorlar. Suruç Katliamı’nda bu devletin mahkemesi yüzde 50 kusuru kimde buluyor ? Kobane yolunda Suruç’ta olanları suçlu ilan ediyorlar, 33 düş yolcusu suçlu ilan ediliyor. Suruç yaralılarımızdan Efe Çatalbaş, Mervenur İşleyici, Uğur Ok, ailelerimizden Besna Erol ve adalet mücadelesi yürütücülerimizden Okan Danacı hala hapishanede tutulmaktadır.

Deniz Poyraz’ı kim katletti?

Açıklamada adalet mücadelesi verenlerin devletin sistematik şiddetine maruz kaldığı belirtilirken devletin açığa çıkan suçlarının yargılamadan muaf tutulduğu belirtildi. İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın da anıldığı açıklamada katliamın Devlet Bahçeli tarafından da hedef gösterildiği ve aklanmaya çalışıldığı vurgulandı.

Suruç tanık ve yaralıları, Suruç aileleri gözaltı-tutuklama saldırısına uğrarken, Suruç için Adalet mücadelesi vermek, 33’leri anmak düzmece iddianamelerde suç gerekçesi yapılırken, devrimci mücadele veren Devrimci Parti ve Dev-Güç üyeleri ev baskınlarıyla gözaltına alınırken Suriye’de SADAT gibi siyasi iktidara bağlı yapılar katil eğitiyor. Devlet, çete-mafya işbirliğiyle yürüyor. Berkin Elvan’ın katiline, bir çocuk katiline 16 yıl ceza yeter görülüyor. Tecavüzcü uzman çavuş Musa Orhan serbest bırakılıyor. Soma’da, Hendek’te işçi katilleri, patronlar korunuyor. Kayyuma hayır demek ev baskını ve tutuklama gerekçesi yapılıyor. Devletin iliklerine işlemiş çete mafya düzeni, bu işbirliğinin, mafya devletinin suçları ortalığa Sedat Peker itirafçısının ağzından dökülüyorken, pislikleri ayan beyan ortadayken, HDP’li Deniz Poyraz yoldaşımız organize bir şekilde İzmir’in merkezinde, kapıda polisin beklediği HDP bürosunda katlediliyor, babası polis tarafından tehdit ediliyor, iktidar ortağı Devlet Bahçeli tarafından hedef gösteriliyor ve bu katliam aklanıyor.

Silivri Yüksek Güvenlikli Hapishane’den Suruç yaralısı akciğer hastası tutsak Uğur Ok diyor ki : “İçişleri bakanı açıklanan bütün bu suçlar için ‘eski zamanlarda olan işler’ diyor. Peki Suruç katliamı hangi zamanın işi? İtirafçı bir mafyacının sözlerini, bu çeteciyle bağlarını inkar ederken, IŞİD çeteleri için ‘öfkeli çocuklar’ diyenler hangi zamanın bürokratları? Bütün insanlık suçlarının; Diyarbakır, Suruç, Ankara’nın, Reyhanlı, Roboski’nin faili bu çeteci, çürümüş düzendir. Sorumlular göz önünde, gerçek gün gibi ortadadır. Şimdi, adalet mücadelesini daha fazla yükseltme zamanı! Suruç için adalet, herkes için adalet!”

Uğur’un sorduğu gibi soralım, eski zamanlarda olan işler eskidiyse Deniz Poyraz’ı kim katletti ?

Açıklamada Uğur Ok ve Okan Danacı’nın iddianamelerinde suç olarak atfedilen faaliyetlerin Suruç Katliamı’nı anmak, adalet talep etmek gibi meşru faaliyetler olduğu belirtilirken asıl hesap vermesi gerekenin siyasi iktiadar olduğu vurgulandı.

2020 Aralık ayında örgüt üyesi oldukları gerekçesi ile Suruç yaralısı Uğur Ok ve Okan Danacı’nın tutuklanması ise 6 yıldır Suruç Katliamı’nın devlet eliyle sürdürülmek istenmesinin bir sonucudur. Her iki sosyalist devrimci hakkında hazırlanan iddianamelerde suç olarak atfedilenler Suruç Katliamı’nda yitirdiklerimiz için anmalar, Suruç için Adalet yürüyüşlerine katılmak, SGDF faaliyetine katılmak, Kobane’yi beraber inşa etme iradesiyle yola çıkmaktır. Gayrimeşru olanlar, gençliğe, işçi ve emekçilere, kadın ve LGBTİ+’lara hesap vermesi gerekenler; siyasi iktidar bugün devrimcileri hapishanelerde susturmanın peşinde.

Açıklama, Uğur ve Okan’ın duruşmalarına yapılan çağıryla sonlandırıldı.

Herkesi, yarın Ankara Adliyesi’nde Okan’ın, 2 Temmuz günü Uğur’un Çağlayan Adliyesi’nde görülecek davalarına katılmaya ve yargılanmak istenen “Suruç için Adalet Herkes için Adalet” şiarını, adalet istemini sahiplenmeye çağırıyoruz. Tüm çürümüşlüğüyle toplumsal mücadelenin üstüne çökmeye çalışan çete mafya kontrgerilla pisliğini temizlemeyi görev edinen devrimcileri sahiplenmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur