Geleceksizleştirilmiş üniversitelilerden KYK borcu tepkisi: “Demirören 750 milyonluk borcunu ödemiyorsa, biz de ödemiyoruz!”

Faşist çete lideri Sedat Peker geçtiğimiz günlerde yayınlanan videosunda, Yıldırım Demirören'in Doğan Medya Kuruluşunu satın almak için, Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini iddia söyledi. Genç işsizlik oranının gün geçtikçe arttığı, KYK borcunun işsiz yeni mezunların kabusuna dönüştüğü ülkemizde üniversiteliler bu eşitsizliği #KYKBorcumuÖdemiyorum başlığı ile sosyal medyadan protesto etti. KYK kredilerini faiziyle geri alan Ziraat Bankası'nın Demirören'e karşılıksız 750 milyon dolar kredi verip, geri ödeme almamasına tepki veren üniversiteliler Sendika.Org'a konuştu

Geleceksizleştirilmiş üniversitelilerden KYK borcu tepkisi: “Demirören 750 milyonluk borcunu ödemiyorsa, biz de ödemiyoruz!”

Faşist çete lideri Sedat Peker geçtiğimiz günlerde yayımlanan videosunda, Yıldırım Demirören’in Doğan Medya Kuruluşunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini söyledi. Genç işsizlik oranının gün geçtikçe arttığı, KYK borcunun işsiz yeni mezunların kabusuna dönüştüğü ülkemizde üniversiteliler bu eşitsizliği #KYKBorcumuÖdemiyorum başlığı ile sosyal medyada protesto etti.

KYK kredilerini faiziyle geri alan Ziraat Bankası’nın Demirören’e karşılıksız 750 milyon dolar kredi verip, geri ödeme almamasına tepki veren üniversiteliler Sendika.Org’a konuştu.

“Üniversitelerden kayyumları, memleketten çeteleri göndereceğiz”

“Peker’in ifşaatları ile ortaya saçılanları Saray faşizminin içerisinde bulunduğu çoklu krizin bir sonucu olarak okumak mümkün” diyen Öğrenci Faaliyeti üyesi Süleyman Akın şunları kaydetti:

Demirören’in çetelerle kol kola girerek çöktüğü televizyonlar ve kanallar, devlet-mafya-ticaret ilişkisini gözler önüne seriyor. Siyasi parti kılığındaki çetelerle de organize suç örgütleri ile de mücadele etmek, geleceğimiz için mücadele etmek anlamına geliyor. Üniversitelilerden KYK borcu olarak 5,5 milyar TL ödeme alan Ziraat Bankası, Demirören grubuna karşılıksız olduğu anlaşılan 6,5 milyar TL veriyor. Üniversiteliler olarak bu mafya düzeni ile geleceğimiz için mücadele edeceğiz, üniversitelerden kayyumları, memleketten çeteleri göndereceğiz.

“Her ne olursa olsun bizler alacaklı olduğumuzu biliyoruz ve geleceğimizi kasalarınızdan alacağız”

“AKP’nin bizlere reva gördüğü, geleceksizlik, yoksulluk, işsizliktir ne satacağı bir hayal, ne de söyleyebileceği bir yalanı dahi kalmamıştır” diyen Öğrenci Kolektifleri üyesi Umut Yıldız şöyle devam etti:

Bugün Cengiz’lerin, Limak’ların, Demirören’lerin, yandaşların borcu silinirken çok değil iki sene önce arkadaşımız Sibel Ünli yemekhane kartında bir lira kırk kuruşla hayatına son verdi. Evet bu meselede bir alacaklı var ama o patronlar, AKP değil. Okurken çalışmak zorunda kalan bizler, mezun olduktan sonra üç kuruşa çalışırken evine haciz gönderilenler, kafelerde, barlarda, inşaatlarda harçlıklarını çıkarmak isterken tacize mobinge uğrayan, hayatlarını kaybeden arkadaşlarımız, bir çıkış yolu bulamayıp hayatını sonlandıran Sibel, Hakan, Furkan ve niceleridir.
Her ne olursa olsun bizler alacaklı olduğumuzu biliyoruz ve geleceğimizi kasalarınızdan alacağız!

“Artık kimse için bir gelecek vadetmeyen sistemin yıkılış sesleri…”

“Artık kimse için bir gelecek vadetmeyen sistemin yıkılış sesleri olduğunu biliyoruz” diyen Öğrenci Dayanışması’ndan Akın Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aslında güncel politikada yaşadıklarımız ve gün geçtikçe açığa çıkan yolsuzluklar, hırsızlıklar vs. bizi çok şaşırtmıyor. Özellikle mafyalaşmanın tarihin her döneminde devrimcilerin olmadığı ortamlarda parazit gibi türedikleri düşünülürse bugün gelinen durumun normal/beklenen olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim kapitalizm başından beri sınırlarını kendi çizdiği burjuva hukukunun arka yollarını iyi bilir. Hukuk sınırları içinde halledemediklerini de bu arka yollar vasıtasıyla mafyalara, çetelere, paramiliter güçlere yaptırmasını da iyi bilir. İnsanları daha çok şaşırtan devlet-mafya ilişkisinin bu denli derin olmasından ziyade bütün bunları eli kanlı bir çete liderinin ifşa ediyor oluşu olabilir. Biz, eninde sonunda tarihin karanlıklara gömülecek olan bu pisliklerin birbirine saldırıyor olmasını, artık kimse için bir gelecek vadetmeyen sistemin yıkılış sesleri olduğunu biliyoruz.

KYK borçları ile öğrenciler kıvranırken diplomalı işsizler ordusu büyürken ziraat bankası ile açığa çıkan 750 milyon dolar yolsuzluk, iktidarın safını net tarif ediyor. Doğan haber ajansının bu para ile satılması ise medyanın, gazeteciliğin bitirildiğinin ilanıydı. 750 milyon dolar ile çok şey yapılabilirdi. İntiharlar engellenebilir, yoksulluk kısmen dindirilebilir, insanlar için kısmen güvence ortamı sağlanabilirdi. Fakat faşizm ortamında bu hayalleri kurmak fazlasıyla naif. Medyayı susturanlardan, üniversiteleri işgal edenlerden, iktidarlaşan mafyalardan ve mafyalaşan iktidarlardan hesap sorması için kurtarıcı beklemiyoruz. Geleceği kuracak olan yaşamın özneleri bizleriz. Bir tripoda ve kameraya değil milyonların öfkesine yenilecekler ve sadece utançla anılan kara bir leke olacaklar tarihte.

“Devlet-mafya ilişkisiyle dolan kasaların hesabını soracak, geleceksizliğe karşı mücadeleyi büyüteceğiz”

Demirören’e verilen 750 milyon doların açlık ve yoksulluk kıskacında boğuşan milyonların alamadığı nefese denk olduğunu ifade eden Öğrenci İnisiyatifi üyesi Sümeyye Köse şöyle konuştu:

Bugün milyonlarca öğrenci geçinemiyor, maddi sıkıntılar nedeniyle öğrenime devam edemiyor ya da güvencesiz koşullarda çalışmak zorunda bırakılıyor. Demirören’in Ziraat bankasından aldığı ve ödemediği para; KYK adı altında borca mahkûm edilen 5 milyon insanın, kapısında faiz bekleyen 300 bin gencin toplam borcundan fazla. Şirketlerin, yandaşların milyonlarca liralık borcunu tek kalemde silenler öğrencileri bedavacılıkla suçluyor. Bugün; Sibel Ünli’nin, Hakan Taşdemir’in, Furkan Celep’in, ölüme mahkum edilen arkadaşlarımızın katilleri bir kez daha gün yüzüne çıktı. Bizler her gün bir yenisi ortaya dökülen yolsuzlukların, Devlet-mafya ilişkisiyle dolan kasaların, sermayedarlara peşkeş çekilen milyonlarca liranın hesabını soracak ve geleceksizliğe karşı mücadeleyi büyüteceğiz.

Sendika.Org (Berivan Bila)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur