Esat-Eryaman Davası 24 Eyül’e ertelendi, polis basın açıklamasına saldırdı

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran dört kişinin yargılandığı davanın duruşması Ankara Adliyesi'nde görüldü. Dava 24 Eylül'e ertelenirken duruşma sonrası yapılmak istenen açıklamaya polis saldırdı

Esat-Eryaman Davası 24 Eyül’e ertelendi, polis basın açıklamasına saldırdı

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı, 10 yıldan uzun süredir Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan davada saldırganların aldığı cezayı Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden davanın ikinci duruşması bugün (1 Haziran) Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Duruşmayı LGBTİ+ aktivistleri ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da izledi. İzleyiciler pandemi nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. İzleyiciler duruşmayı salon dışından takip edebildi. Duruşmaya Eryaman-Esat mağdurlarından bir kişi katıldı. Mağdurların Avukatı Senem Doğanoğlu, 17 Mayıs Derneği’nden Av. Kardelen Yılmaz ve Kırmızı Şemsiye Derneği’nden Av. Evrim Demirtaş duruşmada yer aldı.
Sanıklardan Şammas Taşdemir, duruşmaya cezaevinden katıldı. Duruşmanın sonuna doğru sanıklardan Ayhan Günay da salona girdi. İfadesini tekrarladığını belirtti.
Dava, eksiklerin belgelerin giderilmesi için bir kez daha ertelendi. Bir sonraki duruşma 24 Eylül saat 9.30’da görülecek.

Basın açıklamasına polis saldırısı

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği ve LGBTİ+ aktivistleri adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polisler basın açıklamasını engelledi. Adliyenin karşısında, Pembe Hayat Derneği’nden Efruz Kaya basın açıklamasını okurken polis saldırdı. Basın açıklaması yürüyerek okunmaya başlandı ancak Dil, Tarih, Coğrafya binası önünde çevik kuvvet durdurdu, sivil giyimli polisler, aktivistlere  fiziki ve psikolojik şiddet uyguladı. Basının görüntü alması engellendi.

Eryaman ve Esat’ta ne olmuştu?

Nisan 2006’da Ankara’nın Eryaman mahallesinde yaşayan 30 seks işçisi travesti ve trans kadına bir çete tarafından sistematik olarak saldırılar başladı ve mahalle sakinleri translar başka semt ve illere taşınmaya zorlandılar ve yerinden edildiler. Saldırganların kimlikleri trans kadınlar tarafından bilinmesine rağmen şikâyetleri sonuçsuz kaldı. 2007’nin Ocak ayında saldırılar Esat’a sıçradı ve daha sonra aynı çetenin üyesi olduğu anlaşılan bir şahıs tarafından translardan haraç istendi ve haraç verilmemesi durumunda translar ölümle tehdit edildi.

Pembe Hayat liderliğinde Ankara’da her hafta mumlu oturma eylemleri ve kefenli eylemler yapıldı. Eylemlerin etkili olmasıyla bir ay sonra ilk tutuklamalar yapıldı ve saldırganların çete olduğu vurgulandı. 10 Kasım 2008 tarihinde çete üyelerinin tespit edilmesinde önemli bir rolü olan dava tanıklarından Bahar (Dilek İnce) pompalı tüfekle başından vuruldu. Katilleri hala bulunamadı! Saldırıların trans kimliklere yönelik gerçekleşmiş olduğu hâkim tarafından vurgulandı ve 2008 yılındaki davada dolaylı nefret suçu tanımı yapıldı. Tutuklu olan saldırganlar örgüt kurma suçundan 2’şer yıl ceza aldı. Ancak 2011’de haraç ve yağma suçunun da olduğu vurgusuyla Yargıtay verilen cezayı yetersiz buldu. Ayrıca davacıların bazı belgelerinin eksik olduğunu belirtti. Bu belgeler hızlı bir şekilde toplandı ancak dosyanın Ankara’ya gelmesi çok uzun sürdü.

2020’ye geldiğimizdeyse Yargıtay bugüne kadar verilmiş olan kararları tekrar bozdu ve delillerin, bağlantıların, banka hesap kayıtlarıyla ilgili bilgilerin eksikliği gibi sebeplerle aslında bu grubun çete olmayabileceğini öne sürdü. 17 Şubat 2021’de yeniden görülen dava 1 Haziran’a ertelenmişti. Bugün, eksik belgelerin giderilmesi kararıyla dava tekrar 24 Eylül 2021 tarihine ertelendi.

Kaos GL editörü Yıldız Tar’a polis saldırısı

Dava sonrası yapılan açıklamayı kaydetmek isteyen Kaos GL editörü Yıldız Tar, polisin saldırısına uğradı. Polisin telefonuna el koyarak görüntü almasıına engel olduğu Yıldız Tar, Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla birlikte suç duyurusunda bulunacak.

LGBTİ+ dernekleri: Eryaman-Esat davası bizim davamız!

Dava öncesinde LGBTİ+ dernekleri de dava hakkında açıklama yaptı. 16 derneğin yaptığı ortak açıklamada Esat – Eryaman Davası öncesi Pembe Hayat’ın çağrısını sahiplenerek saldırıların takipçisi olmaya devam edeceğini duyurdu:

Nisan 2006’da Ankara’nın Eryaman ilçesinde, trans kadınlara çete saldırdı. Eryaman’da yaşayan birçok trans kadın yaşadıkları evlerini, sokaklarını, mahallelerini yaşamla ölüm arasındaki çaresizlikle terk etmek zorunda bırakıldı. Kolluğun korumadığı translar Eryaman’dan taşınmak taşındı. Çetenin Eryaman’dan sonra Esat’ta yaşayan translara yönelik saldırıları devam etti.”

2008’de sonuçlanan davada, saldırganların çete olduğuna hükmeden mahkeme, cezayı alt sınırdan kurarak, yağma iddiasından karar vermedi, karar temyiz edildi. 2011 yılında Yargıtay kararı bozdu, davaya bakan mahkemeler değişti, CMK’daki değişiklikler sebebiyle dava ve adalet talebi mahkemeler arası mekik dokudu. 2018 yılında dava yeniden Yargıtay’a gitti. 21 Eylül 2020’de Yargıtay faillerin çete olduğuna dair araştırma yapılması gerektiğini söyleyerek, telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti ve kararı bozdu. Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi ise saldırganların birbirleriyle iletişim kurup kurmadığına dair Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan bilgi istedi.

Pembe Hayat’ın kurulmasına vesile olan Eryaman ve Esat nefret saldırılarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Pembe Hayat’ın çağrısı, bizim çağrımızdır. Tüm hak savunucularını duruşmayı izlemeye ve dayanışmaya davet ediyoruz.

2006-2007 yıllarında sistematik transfobik saldırılara uğramış ve yaşadıkları yerlerden taşınmaya zorlanmış trans ve travesti seks işçilerinin uzun süredir sürdürmüş olduğu adalet mücadelesi olan Eryaman-Esat davasının bir sonraki duruşması 1 Haziran’da Ankara Adliyesi’nde sabah saat 09.30’da görülecektir. Gettoları değil kentin tamamını istiyoruz!

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur