Ebru Timtik anısına ilan edilen Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü’nde hukuk örgütlerinden açıklama

Adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunun 238’inci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in anısına bu yıl ilk kez düzenlenecek Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı gününde hukuk örgütleri açıklama yaptı

Ebru Timtik anısına ilan edilen Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü’nde hukuk örgütlerinden açıklama

Adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in anısına ilan edilen Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü kapsamında ilk kez etkinlikler bu yıl düzenleniyor. Avrupa ülkelerinden hukuk örgütleri ve barolar, 14 Haziran’ı Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü ilan etmişti. Etkinliğin ilk yılının ödülü de Ebru Timtik’e verildi.

Ankara’da bir araya gelen hukuk örgütleri basın açıklaması yaptı. Adalet için Hukukçular, ÇHD Ankara Şube, Demokrasi için Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, İnsan Hakları Derneği, ÖHD Ankara Şube, Toplumsal Hukuk tarafından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Türkiye’de hukuk, tüm muhalif kesimleri sindirmenin, bastırmanın, korkutmanın bir aracı olarak kullanılmaktadır.

Yargı, halka yönelik katliamların, işçi cinayetlerinin, devletin faili olduğu suçların, idarelerin ihmalleri sonucu öngörülen, yol verilen “kazaların” yargılama oyunuyla aklandığı, suçluların cezasız bırakıldığı, suçların meşrulaştırıldığı bir “adaletsizlik kazanı” olarak kaynamaktadır.

Siyasi yargılamalar iktidarın dosyalara özel atadığı yargıçlarla yürütülmekte, gizli tanık/ itirafçı sanık beyanları verilen kararlara tek başına esas alınmakta, yargılamalarda hukuka aykırı deliller üretilmekte, usul hukuku pervasızca çiğnenmektedir.

Siyasi kararlar ile yıllarca bekletilen soruşturma dosyaları bir anda gün yüzüne çıkarılarak devrimci, demokrat, yurtsever insanlar gözaltına alınıp, tutuklanmaktadır.

Politik dosyalarda verilen tahliye kararları olağanüstü bir hızla savcılık itirazıyla karşılaşmakta; devrimci, demokrat, yurtseverler hapishanelerden çıkamadan yeniden gözaltına alınmaktadır.

Adil olmayan yargılama son bulmalıdır

Adil Yargılanma Hakkı Günü vesilesi ile bir kez daha vurgulamak isteriz ki: Mücadeleler sonucu elde edilmiş yargılama ilkelerinin hayata geçirildiği, savunma ve adil yargılanma hakkının gereklerinin yerine getirildiği; somut, bilimsel delillere dayalı olarak; belirli, öngörülebilir, açık, halktan yana ve halk için bir yargılama faaliyeti bir an önce etkin olmalıdır.

Gizli tanıklık, itirafçılık/iftiracılık, SEGBİS dayatması, delilsiz, varsayımlara, soyut iddialara dayalı hüküm kurma, ceza yargılama ilkelerinin yok sayılması ile görünüşte bile adil olmayan yargılama oyunları son bulmalıdır.

Adil Yargılanma Hakkı Günü vesilesi ile bu hak mücadelesinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Ne olmuştu?

Avukat Ebru Timtik ve Avukat Aytaç Ünsal, Adil Yargılanma Hakkının sağlanabilmesi için ölüm orucuna girmiş, avukat Ebru Timtik 27 Ağustos 2020 tarihinde, ölüm orucunun 238’inci gününde yaşamını yitirmişti.

Ebru Timtik’in Adil Yargılanma Hakkı için yaşamını yitirmesinin ardından 14 Haziran Ebru Timtik anısına Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü olarak ilan edildi ve ilk yılında Türkiye’ye ithaf edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur