Cemil Çiçek: “Siyasetçilerin araçlarına çanta dolusu para konduğu iddiaları var, görmezden gelebilir misiniz?”

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Bahçeli'nin "Siyasi Etik Yasası" çıkışının adından AKP kurucularından Cemil Çiçek ile görüştü. Taşgetiren yazısında Çiçek'in "Bu söz söylenmişse bir ihtiyaç olduğu için söylenmiştir. Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var. Bu iddia suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait. Bunu görmezden gelebilir misiniz?" sözlerine yer vererek, "En sert sözlerle suçladığı Erdoğan’a sürpriz biçimde tek belirleyici rolünü kazandıran Bahçeli'nin, bu hamlesinin ardından ne gelecek?" dedi

Cemil Çiçek: “Siyasetçilerin araçlarına çanta dolusu para konduğu iddiaları var, görmezden gelebilir misiniz?”

Karar Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren bugünkü  (11 Haziran) “Bahçeli’nin “siyasi etik” hamlesi” başlıklı yazısında, MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında gündeme getirdiği “Siyasi etik yasası” hamlesi ile neyi amaçladığı sorusuna dikkat çekmiş.

Yazısında “Kayıt-dışı siyaset, kayıt-dışı ekonomi, kayıt-dışı din üzerinde hassasiyetini dile getiren” yorumunda bulunduğu AKP kurucularından ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’in sözlerine yer verdi.

Bahçeli’nin çıkışına Çiçek’in “Bu söz söylenmişse bir ihtiyaç olduğu için söylenmiştir. Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var. Bu iddia suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait” dediğini aktaran Taşgetiren, Çiçek’in “Bunu görmezden gelebilir misiniz?” sorusunu sorduğu aktardı.

Siyaset masrafları imar düzenlemeleri, kaçak katlar olarak fatura edilir

Çiçek’in “Bir büyükşehir başkanlık seçimi için 50-60 milyonluk bir harcamayı göze almak lazım. Seçim büroları, -mesela sadece Ankarada 800 büro açmak gerekiyor- orada istihdam edilecek kişiler, bilboardlar, afişler, otobüs kiralamaları, miting organizasyonları, yemeler içmeler, kamuoyu araştırmaları vs… Seçildiğinizde aldığınız maaş belli. Bununla o masraflar karşılanmaz. Kaçınılmaz olarak birilerinden yardım alırsınız. O yardımlar seçildikten sonra imar düzenlemeleri, kaçak katlar olarak fatura edilir…”  sözlerine yer veren Taşgetiren, “Siyasi etik konusunun Bahçeli tarafından seslendirilmesi, sadece “siyasetin temizlenmesi” boyutuyla ele alınmıyor kuşkusuz. Herkes böyle bir hamlenin Cumhur İttifakı’nda nasıl bir tepkimeye yol açacağı ile de ilgileniyor” dedi.

Siyasi etik yasasının, AKP ile yollarının ayırılmasına neden olduğunu ifade eden Ahmet Davutoğlu’nun sözlerine yer veren Taşgetiren, “Bahçeli hiç şüphesiz ilginç bir siyasetçi. En sert sözlerle suçladığı Erdoğan’a sürpriz biçimde tek belirleyici rolünü kazandıran o. Acaba bu hamlesinin ardından ne gelecek?” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur