ÇANPAŞ işçilerinden açık mektup: “Hiç söz hakkı verilmeyen bizlere, hiç yabancısı olmadığımız bir şey düşüyor: Direniş!”

Çankaya Belediyesi'nde toplu sözleşme süreci tıkanma noktasına gelince işçiler, bir açık mektupla haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini bildirdi. Açık mektupta CHP'nin emekçi dostu gibi bir imaj çizmeye çalıştığı ancak toplu sözleşme gündemi olduğundan emek düşmanı bir tavır takındığı da vurgulandı

ÇANPAŞ işçilerinden açık mektup: “Hiç söz hakkı verilmeyen bizlere, hiç yabancısı olmadığımız bir şey düşüyor: Direniş!”

Çankaya Belediyesi’ne bağlı ÇANPAŞ’ta toplu sözleşme süreci, işveren temsilcisi olarak masada oturan SODEMSEN’in (Sosyal Demokrat Kamu İşverenler Sendikası) işçilerin taleplerini geçiştirmesi ve diyaloğu yokuşa sürmesi sonucu tıkanmış durumda. ÇANPAŞ işçileri, bu emek düşmanı tavırlar nedeniyle greve giden süreçte bir açık mektup kaleme alarak haklarını alana kadar mücadelede vazgeçmeyeceklerini bir kez daha bildirdiler.

Açık mektupta, CHP’nin emek dostu bir imaj çizmeye çalıştığı ancak kendi belediyelerinde toplsu sözleşmeler gündeme geldiğinde emek düşmanı bir tavır sergilediği de vurgulandı. Açık mektupun tamamı şöyle:

Bir insanın eline takım çantası verdiğin zaman sadece demir parçaları vermiş olmazsın, süpürge verdiğin zaman sadece bir sopa ve çırpı vermiş olmazsın, bir hortumla sadece o parkı vermiş olmazsın, bir nöbet noktası veya nöbet kulübesi verdiğin zaman sadece o tesisi emanet etmezsin… Ona sevgi, dostluk, yeni hayaller vermiş olursun, çocuklarına gelecek, eşine bir çiçek, anne babasına bir palto,bir gömlek…

Güzel işler yapıyoruz biz. Elerimiz, ayaklarımız, aklımız bu belediyeye, Çankaya halkına hizmet ediyor. Kimimizin yakası mavi, kimimizin beyaz; lakin o yakalar bir türlü bir araya gelmiyor, gelmedi. İnsan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamadık, yaşayamadık. Ezenler her zaman aynı tondan konuşur, yüksek sesle! Mesela bir çıkarlar sahneye, iş ve emeği savunurlar, bir çıkarlar ‘Kimsenin bende hakkı yok derler’; bir çıkarlar alın terimizden bahsederler, ‘Biz bir aileyiz’ derler, bir çıkarlar “Gözü doymaz açlar” derler…

İşte bu döngüde sıkışan, hiç söz hakkı verilmeyen bizlere, hiç yabancısı olmadığımız bir şey düşüyor: Direniş! İnsanca onurlu bir yaşam için direniş!

Bizler rahat durmayacağız haklarımızı alana kadar, toplu sözleşmemiz zafere ulaşıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. İstiyoruz, alacağız!

ÇANPAŞ işçileri

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur