Avcılar Emek ve Demokrasi Platformu: “Türkiye bu karanlık ilişkilerle anılmak ve bunun bir parçası olmak zorunda değildir”

Avcılar Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Deprem Anıtı önünde bir araya gelen yurttaşlar "Katliamı azmettirenler bulunsun, bu karanlık katliam aydınlatılsın, tüm sorumlular yargılansın" diyerek basın açıklaması düzenledi

Avcılar Emek ve Demokrasi Platformu: “Türkiye bu karanlık ilişkilerle anılmak ve bunun bir parçası olmak zorunda değildir”

Avcılar Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Deprem Anıtı önünde bir araya gelen yurttaşlar “Katliamı azmettirenler bulunsun, bu karanlık katliam aydınlatılsın, tüm sorumlular yargılansın” diyerek basın açıklaması düzenledi.

Türkiye’nin, sermaye-devlet-mafya sarmalında devam eden kirli ilişkilerin ortaya saçıldığı kritik bir dönemden geçtiği vurgusunun yapıldığı açıklamada şöyle denildi:

Karşı karşıya olduğumuz tablo basitçe besleme bir mafya liderinin ifşaları ve iddiaları değildir. Yıllardır devletin her kademesinde yakın ilişkileri olan, siyasal iktidara her kritik evrede destek vermiş ve bu sayede yıllarca dokunulmamış, hatta kendisine resmi koruma verilmiş bir suçlunun devlet adına işlenen birçok suça ortak olduğuna dair itiraflarıdır. Susurluk süreci ve öncesine kadar birçok isme uzanan, uyuşturucu ticareti iddialarına, kamu gücünü, iktidar mensuplarının da içinde olduğu rant kavgasından pay elde etmek amacıyla kullanan, hukuk dışı mafya- devlet- sermaye ilişkilerine, tek adam rejiminde yargının ne hale getirildiğine toplum olarak tanık oluyoruz.

“Tek adam rejiminin denetimine giren yargının bu çürümüşlüğün, hukuk dışı ilişkilerin üzerine gitme ‘niyeti’ yok”

Sermaye düzeninin bütün yönleri ile çürümüş ve çöküşe geçtiğinin belirtildiği açıklamada, “Sömürü, yolsuzluk ve mafya/siyaset cenderesinde yıllardır işçiler, emekçiler, kadınlar ve gençler ezilmekte, baskı ve sindirme politikaları ile karşı karşıyadır. Açıktır ki sermaye sınıfının, tek adam rejiminin denetimine giren yargının bu çürümüşlüğün, hukuk dışı ilişkilerin üzerine gitme ‘niyeti’ yoktur” denildi.

“Türkiye bu karanlık ilişkilerle anılmak ve bunun bir parçası olmak zorunda değildir. Emek, demokrasi, laiklik ve barıştan yana olan tüm kesimler olarak her gün sosyal medyada bu filmi izlemek zorunda değiliz” denilen açıklama şöyle sürdü:

Bu çürümüş devlet-sermaye-mafya düzenine karşı, emekten yana, laik, demokratik bir Türkiye, barış içinde bir arada yaşam için mücadele etme, sorumlulardan hesap sorma zamanıdır. Düşlediğimiz ülke ve dünyayı kuracak tek şey de emekçilerin, halkın birlikte, örgütlü mücadelesidir. Herkesi bu mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. İktidar ilişkilerinden dışlandığı için intikam aldığı anlaşılan bir mafya itirafçısının beyanları, somut tanıklıklarımız ile beraber değerlendirildiğinde ortaya çıkan tablo endişe vericidir. Çocuklarımıza bırakmak istediğimiz gelecek bu değildir.

“Bu karanlık tablodan sorumlu olanlar, bu çürümüşlüğün hesabını soramaz”

Açıklamada demokrasi ve adalet arayışı içinde olan demokrasi güçlerinin önünün türlü bahanelerle kesildiğine dikkat çekilen açıklamada hükümet istifaya çağırılarak, mücadele çağrısı yapıldı:

Tarih önünde gerçek bir hesaplaşma, eşitlik, adalet ve demokrasi mücadelesiyle olacaktır. Avcılar emek ve demokrasi platformu olarak, bir yandan emeğin Türkiye’si için mücadeleyi büyütürken, diğer yandan son günlerde ortaya çıkan tüm kirli ilişkilerden hesap sorulması için, her türlü baskıya rağmen demokratik haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğimizi, mücadeleyi yürüteceğimizi ilan ediyor, hükümeti istifaya çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur