Ankara Barosu seçimleri ertelendi: “TBB’deki topuk selamı vesayetini sürdürmek için…”

Ankara Barosu seçimleri, Yüksek Seçim Kurulu tarafından Ankara İl Hıfzısıhha Kurulu'nun kararı gerekçe gösterilerek ertelendi. Baroların seçimlerinin ertelenmesi, Türkiye Barolar Birliği seçimlerinin ertelenmesine de neden olmakta

Ankara Barosu seçimleri ertelendi: “TBB’deki topuk selamı vesayetini sürdürmek için…”

Ankara Barosu seçimleri, Yüksek Seçim Kurulu’nun 10 Haziran 2021 tarihli kararı ile iptal edildi. YSK, kararında Ankara İl Hıfzısıhha Kurulu’nun kararını gerekçe gösteriyor. YSK kararında şu ifadeler geçiyor:

Ankara İl Hıfzısıhha Kurulu’nun 1 Haziran 2021 tarihli 2021/3 sayılı kararı ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının genel kurulları dahil yapacakları her türlü etkinliklerin 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmesine karar verildiğinden 12-13 Haziran 2021 tarihinde Ankara Baro Başkanlığı Genel Kurulu’nun yapılamayacağı gibi 20 Haziran 2021 tarihinde de sokağa çıkma kısıtlaması olduğundan bu tarihte organ seçimlerinin yapılamayacağına karar verilmiştir.

“TBB’deki topuk selamı vesayetini sürdürmek için”

İl barolarının ertelenmesi doğalında Türkiye Barolar Birliği’nin de seçiminin ertelenmesine neden olacak. Ankara Barosu seçimlerinde yönetime aday olan Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu, seçimin iptal edilmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada pandeminin gerekçe gösterilerek Ankara Barosu’nun genel kurulunun dördüncü kez keyfi olarak engellendiği belirtilirken kararın avukatlık mesleğini itibarsızlaştırma, savunmayı susturma-sindirme ve meslek örgütlerini etkisizleştirme ve Türkiye Barolar Birliği’ndeki topuk selamlı vesayeti sürdürme amacı taşıdığı vurgulandı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Ankara Barosunun 12-13 Haziran 2021 tarihinde çoğunluklu, 19-20 Haziran2021 tarihinde ise çoğunluksuz gerçekleştireceği Genel Kurulu üç meslektaşımızın itirazı ile Yüksek Seçim Kuruluna taşınmış, Yüksek Seçim Kurulu 10.06.2021 tarihli kararı ile Genel Kurulun yapılamayacağına karar vermiştir.

Böylelikle Pandemi gerekçe gösterilerek Baromuz Genel Kurulu dördüncü kez keyfi olarak ertelenmiştir. Spor kulüplerinin Genel Kurul yapmasına izin veren ancak Baroların genel kurullarına engel olan İçişleri Bakanlığı genelgesi esas alınarak verilmiş olan engelleme kararı hukuksuzdur. Binlerce avukatın, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütünün yönetimini seçme özgürlüğü hukuksuzca engellenmektedir. Genelgelerle ilan edilen sokağa çıkma yasakları dahil her türlü önlem ve tedbir açıkça hukuka aykırı olduğu gibi amaç da halk sağlığını korumak değildir. Yasayla genel kurul süreçleri belirlenen Baroların Genel Kurullarına genelgelerle engel olmak ülkede hukukun bittiğinin bir başka göstergesidir.

Bu karaların avukatlık mesleğini itibarsızlaştırma, savunmayı susturma-sindirme ve meslek örgütlerimizi etkisizleştirme, Türkiye Barolar Birliğindeki topuk selamlı vesayeti sürdürme amacı taşıdığını biliyoruz.

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar olarak mesleğimizi, hayatı, geleceğimizi cesaretle savunuyoruz diyerek yokla çıkmıştık. Yolumuza devam ediyoruz. Gelişmeler bir kez daha cesaretle savunmanın, cesaretle mücadele etmenin zorunluluğunu ortaya koymuştur.

Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur