A101’de çalışan bir işçinin Kod-46 ile işten çıkarılmasına karşı Esenyurt’ta eylem: “Baskıya, mobbinge, tehdide hayır”

A101'de çalışan bir işçinin Kod-46 ile işten çıkarılmasına karşı Esenyurt'ta eylem yapıldı. A101 mağazası önünde gerçekleşen eylemde Market İşçileri Dayanışma Ağı'ndan Eren Özmen bir konuşma yaptı. Ardından basın açıklaması okundu

A101’de çalışan bir işçinin Kod-46 ile işten çıkarılmasına karşı Esenyurt’ta eylem: “Baskıya, mobbinge, tehdide hayır”

A101’de çalışan bir işçinin Kod-46 ile işten çıkarılmasına karşı Esenyurt’ta eylem yapıldı. A101 mağazası önünde gerçekleşen eylemde Market İşçileri Dayanışma Ağı’ndan Eren Özmen bir konuşma yaptı. Ardından basın açıklaması okundu.

“A101 işçisi yalnız değildir”

Özmen işten atılan bir market işçisi için eylem düzenlediklerini belirterek, “Geçtiğimiz hafta A101 Marketin Esenyurt Satış Müdürü Hidayet Tolga Akdoğan’ın keyfi tutumu nedeniyle işten atılan arkadaşımızın yalnız olmadığını söylemek için buradayız. Satış müdürü Akdoğan’ın tüm keyfi tutumlarına, benden özür dile konu kapansın şekildeki egolu davranışlarına rağmen işçi arkadaşımız haklarını alarak işten ayrılmak istemiş ancak Kod-46 uygulaması ile hiçbir hakkı verilmeden işten atılmıştır” dedi.

Özmen’in konuşması sırasında “Market işçisi yalnız değildir”, “A101 işçisi yalnız değildir”, “Baskıya mobbinge tehdide hayır” ve “İşten atmalar yasaklansın” sloganları atıldı.

“İşten atmalar yasaklansın”

Özmen’in konuşmasının ardından basın açıklamasını Halise Kızıl okudu.

A101’in Esenyurt Satış Müdürü Hidayet Tolga Akdoğan’ın sorumlu olduğu bölgedeki işçilere sistematik ve keyfi olarak baskı uyguladığını belirten Kızıl “Akdoğan, son olarak geçtiğimiz hafta son kullanma tarihi yaklaşan dolap ürünlerinin hızlı satılması için market sorumlusu arkadaşımıza baskı uyguladı” dedi.

Kızıl konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yaklaşık bir buçuk yıldır süren salgın günlerinde tanımlı iş saatlerinden daha fazla çalışmak zorunda bırakılarak da bu baskılara maruz kaldık. Bizler A101 çalışanları olarak; işten atılan arkadaşımızın tüm hakları verilip tekrar işine geri dönene kadar ve Satış Müdürü Hidayet Tolga Akdoğan görevinden alınana kadar buradayız, bu işin takipçisiyiz. Haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

“Onlar bu sömürü düzeninden memnunlar”

Basın açıklamasının ardından Mağaza Market Sen adına Doğu Can Aras isimli bir işçi konuşma yaptı. Aras, “Anlattığımız sorunlardan bir tane dahi A101 yetkilisi rahatsız değil. Bir tane dahi devlet yetkilisi rahatsız değil. Çünkü onlar bu sömürü düzeninden memnunlar” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur