9. İzmir Onur Yürüyüşü: Polis ablukasına rağmen “Vardık, varız, var olacağız!”

İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelenler polis tarafından ablukaya alındı. Polisin yürüyüşe izin vermemesi sonucu yüzlerce LGBTİ+, toplanma noktasında bir basın açıklaması yaptı

9. İzmir Onur Yürüyüşü: Polis ablukasına rağmen “Vardık, varız, var olacağız!”

İzmir Onur Yürüyüşü için bugün (19 Haziran) Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yüzlerce LGBTİ+ bir araya geldi. Yürüyüş öncesinde polis, toplanma yeri olan ÖSYM binası ve çevresini abluka altına aldı. Polis, yürüyüş komitesine yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi.

Fotoğraf: Kaos GL

Eylemde HDP İzmir il binasına yapılan faşist sonucu öldürülen Deniz Poyraz’ın fotoğrafları dağıtıldı. Eylem alanında da “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Fotoğraf: Kaos GL

LGBTİ+’lar sloganlarla basın açıklamasına başladı.

Fotoğraf: Kaos GL

Açıklamada iktidarın ayrımcılıkla, ötekileştirmeyle, nefret sadırılarıyla sürekli olarak LGBTİ+’ları yok etmeye, görünmez kılmaya çalıştığı günlerde 9. İzmir Onur Yürüyüşü’nde bir araya gelindiği vurgulanarak iktidarın bu süreç içerisinde LGBTİ+’ları hedef alan açıklamalarından öne çıkanlar hatırlatıldı.

Pandemi boyunca LGBTİ+’ları hedef almaktan, LGBTİ+’ları hedef göstermekten ve LGBTİ+’ları krimanilize etmekten tek bir an bile geri durmayan bir iktidar gördük. Coronayı, eşcinsel hastalığı olarak tanımlayan ve HİV fobiyi ve LGBTİ+ fobiyi durmaksızın üreten Diyanet gördük. “Eşcinselliğe geçit vermeyeceğiz” diyerek LGBTİ+ sapkın olarak işaretleyen İçişleri Bakanı gördük. “Biz eşcinsellik propagandasına karşı sessiz kalmayacağız.” diyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı gördük. “LGBTİ, yok öyle bir şey, bu ülke millidir, manevidir” ve “Bu lezbiyenlerin, mezbiyenlerin söylediklerine takılmayalım. Biz analarımıza bakalım” diyen ve devlet kanallarında canlı yayından LGBTİ+’ları hedef gösteren Partili Cumhurbaşkanı gördük. LGBTİ+ ve gökkuşağı temalı ürünlerin “+18” ibaresiyle satışa sunulması gerektiğine karar veren Ticaret Bakanlığı gördük. Salgın ile mücadele kapsamında 18 trans seks işçisi kadının evini basan, trans kadınları gözaltına alıp, saatlerce sebepsiz gözaltı uygulaması ile alıkoyan emniyet gördük. Kapılarına kilit vurulan, evleri mühürlenen, cinsiyet uyum süreci keyfi şekilde duraksatılan-aksatılan ve sağlık hakları gasp edilen transları gördük.

Daha bu senenin başında, Türkiye’nin birçok yerinde Boğaziçi eylemlerine katılan onlarca LGBTİ+’nın darp ile gözaltına alındığını, birçok arkadaşımızın ailelerine ve çevrelerine ifşa edildiğini ve bazı arkadaşlarımızın da gözaltında çıplak arama işkencesine maruz bırakıldığını gördük. Üniversitelerinin özerk, demokratik, ilerici ve aydın yapısını savunan 2 Lubunya arkadaşımızın, neredeyse 3 ay kadar sebepsizce tutuklandığını ve tutukluluk süreleri boyunca kötü muameleye maruz kaldıklarını gördük. Bir sanat eserini “dinimize saldırı” propagandasına dönüştüren ve propagandayı araçsallaştırıp, LGBTİ+’lara karşı silah niyetine kullanan, bu silah ile okul kulüplerimizi kapatan, kulüp ve dernek odalarımızı basan bir iktidar gördük. Sadece bu sene başından beri onlarca arkadaşımızın nefret saldırısına uğradığını, katledildiğini gördük. Hande Kader son olsun derken, İzmir’de Miraş Güneş isimli bir trans kadının 3 erkek tarafından katledildiğini öğrendik. Katiller artık “kadın sandım erkek çıktı” savunması yaptıklarında cezasız kalmasın derken, 6 Mart günü Büyük Kadın Buluşması Mitingine katılan trans kadınlara “siz kadın değilsiniz, buraya katılamazsınız” denildiğini ve bu transfobik açıklama sonrasında alana girmeyi isteyen Trans+ Kortejine uygulanan sert müdahaleyi gördük. Cis-hetero patriyarkanın ikili cinsiyet dayatmasını yeniden üreterek sosyal medya üzerinden trans+’lara saldıran akademisyenler gördük.

“Direne direne kazanacağız!”

Açıklamanın son kısmında ise iktidarın bütün saldırılarına karşı her zaman yan yana olunacağı bildirildi.

Bizler, çarka, koliye, madiliğe, gullüme, çorculuğa, sokağa… Nereye gidersek gidelim, her zaman “vardık, varız, var olacağız!” diye gideriz. Bugün bunu buradan bir kere daha hep birlikte yineliyoruz; LGBTİ+’lar vardı, varlar, var olacaklar!

Bizler, bugün buraya sadece vardık, varız, var olacağız demeye değil; her yürüyüşümüzün onur yürüyüşü olduğunu söylemeye ve bundan sonra da hiçbir LGBTİ+’nın yalnız yürümeyeceğini söylemeye; ırkçı, erkek egemen heteronormatif türcü iktidara karşı her zaman yan yana ve omuz omuza olduğumuzu söylemeye geldik.

Bugün burada bizimle dayanışmaya gelen bütün dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Direne direne kazanacağız!

Sendika.Org, Kaos GL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur