DİSK, Çağlayan’dan seslendi: “1 Mayıs da Taksim iradesi de yargılanamaz”

1 Mayıs 2020'de Taksim Meydanı'na giderken gözaltına alınan DİSK ve üye sendikaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 15 kişinin yargılandığı davasının ilk duruşması Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Çağlayan Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında 1 Mayıs'ın da 1 Mayıs'ta gösterilen Taksim iradesinin de yargılanamayacağı vurgulandı

DİSK, Çağlayan’dan seslendi: “1 Mayıs da Taksim iradesi de yargılanamaz”

1 Mayıs 2020’de DİSK Genel Merkezi önünden Taksim 1 Mayıs Alanı’na yürümek isteyen DİSK yönetici ve üyeleri polis saldırısı ile darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 15 kişinin yargılandığı davasının ilk duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi DİSK’in çağrısıyla Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu.

Açıklamada pandeminin ilk zamanlarında iktidarın emek düşmanı politikalarının hiç durmadığı belirtilirken öyle bir dönemde, pandemi koşullarına uygun bir 1 Mayıs kutlaması yapılma iradesinin engellenmeye çalışıldığı vurgulandı:

Bugün DİSK olarak 2020 1 Mayıs’ında, pandeminin o ilk günlerinde 1 Mayıs’ımızı kutlamak için DİSK Genel Merkezi önünden yürüyüşe geçtiğimizde, yönetici arkadaşlarımızla ve üyelerimizle birlikte 15 kişi gözaltına alınmıştık. Ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde verdiğimiz ifadeden sonra serbest bırakılmıştık. Şimdi hakkımızda “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ile suçlandığımız bir davada birazdan hakim karşısına çıkacağız.

2020 1 Mayıs’ı pandeminin ilk günleriydi. Ve pandeminin ilk günleri, ilk ayları olmasına rağmen iktidarın politikalarının ne olursa olsun “Çarklar dönecek” anlayışıyla kurulmaya başlandığı ve sokağa çıkma yasaklarına, “Evde kal” çağrılarına rağmen işçilerin bütün bu önlemlerin dışında tutulduğu ve fabrikalarda, işyerlerinde virüsle burun buruna çalışmaya mahkum bırakıldığı günlerde 2020 1 Mayıs’ını kutladık.

“1 Mayıs’ta Taksim’i kapatanlar suç işlemektedir”

Çerkezoğlu sözlerine, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak istediklerini, bunun da suç olmadığını ve Taksim Meydanı’nı kapatanların suç işlediğini belirterek devam etti:

Biz suç olduğu iddia edilen 1 Mayıs’ı yani uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günümüzü 1 Mayıs meydanında, Taksim Meydanı’nda kutlamak istedik. Bugün bu davada, bütün dünyada, beş kıtada, milyonlarca işçinin tek yürek olarak 1 Mayıs’ta kendi talepleriyle alanlarda olduğu gün, yani 1 Mayıs’ın yasak tanımadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Bugün burada 1 Mayıs’ın yargılanamz olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Ve 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nı işçilere kapatanların suç işlediğini buradan bir kez daha ifade ediyoruz.

Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ın daha önce de yasaklandığı ve daha önceki yasaklarla alakalı kendilerine yine dava açıldığını belirterek açılan hiçbir davada kendi aleyhlerine bir kararın çıkamadığını ve hatta yasakların hukuksuz olduğuna dair ulusal ve uluslararası mahkemelerin kararları olduğunu vurguladı.

“Yargının görevi hukuksuz 1 Mayıs yasağıyla meşgul olmak değil, mafya, siyaset, medya ilişkilerinin üstüne gidilmesidir”

Çerkezoğlu, hukuksuz yasaklar devam etse de Taksim Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini belirtirken yargının asıl görevinin Her gün ortaya dökülen mafya, siyaset, medya ilişkilerinin üstüne gitmek olduğunu hatırlattı:

Varsın onlar hukuksuzluktan vazgeçmesin. Biz hakkımız olanı istemekten ve Taksim Meydanı’na sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Burada bir kez daha sesleniyoruz: İşçi sınıfının ve halkın adalet kurumlarından beklediği, hukuk dışı Taksim 1 Mayıs yasağı ısrarı ile mahkemekerin meşgul edilmesi değildir. İşçi sınıfının, emekçilerin, halkın beklediği haksızlık ve hukuksuzluklara karşı önlem alınmasıdır.

Her gün ortaya dökülen mafya, siyaset, medya ilişkilerinin üstüne gidilmesidir. Yargının görevi bugün ülkemizde Taksim 1 Mayıs Meydanı’nı işçilerden korumak değil memleketi çetelerden ve mafyatik ilişki ağlarından korumaktır. Emredilenleri değil, görevinizi yapın. Bir sözümüzde ülkeyi yöneten siyasi iktidara: Artık bu haksız, hukuksuz ve hukuk tanımaz yasağa bir son verin. Hukuksuz bir inadı sürdürerek 1 Mayıs’ı işçi sınıfına ve bütün İstanbullulara zehir etmekten vazgeçin.

Çerkezoğlu, konuşmasının sonunda 2022 1 Mayıs’ının da işçi sınıfının ve halkın bu haklı ve meşru talebinin bir kez daha milyonlar tarafından sahiplenileceğini belirtirken 1 Mayıs’ıın ve 1 Mayıs’ta gösterilen Taksim Meydanı iradesinin yargılanamayacağını bir kez daha vurguladı.

 

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur