26 Haziran’dan dört sahne: Anlatmaya gerek yok, polis kendi kendini anlatıyor

Polisin 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmak isteyen LGBTİ+'lara, gazetecilere ve çevredeki yurttaşlara yönelik şiddeti, yoruma gerek bırakmayan bir biçimde AKP polisinin bugünkü işlevini gözler önüne serdi

26 Haziran’dan dört sahne: Anlatmaya gerek yok, polis kendi kendini anlatıyor

Polisin 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmak isteyen LGBTİ+’lara, gazetecilere ve çevredeki yurttaşlara yönelik şiddeti, yoruma gerek bırakmayan bir biçimde AKP polisinin bugünkü işlevini gözler önüne serdi.

“Ağzını açanı alıyorsunuz” sözü güne damgasını vurdu.

Polis Mis Sokak’ta yaşananları görüntüleyen AFP muhabiri Bülent Kılıç’ı yere yatırarak boynuna diziyle bastırdı, ardından gözaltına aldı. Fotoğraf makinesi polisler tarafından kırıldığı için savcılıktan sadece mala zarar ile ilgili soruşturma açılmasına Kılıç “Ben öldürülmeye çalışıldım, savcılık sadece mala zarardan soruşturmaya izni veriyor. Polis fotoğraf makinemi tamire götürdü. Ben malında değilim, benim canıma kastedildi” sözleri ile tepki gösterdi.

Polis şiddeti ilerleyen saatlerde de devam etti. LGBTİ+’ların ara sokaklarda toplanmasına dahi izin vermeyen “ses çıkaranı alın” tehditleriyle Beyoğlu sokaklarını terörize eden polis, Cihangir’de kafede oturan yurttaşlara da saldırdı.

Polis eylemin son saatlerinde apartmanından “ses bombası atmayın, çocuklar korkuyor” diyen yurttaşa da küfür ederek gözaltına almakla tehdit etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur