10 Ekim Katliamı’nın 68. ay anması: “Dayanışma bize iyi gelen tek şey”

10 Ekim Ankara Katliamı, 68. ayında 10 Ekim Barış Derneği'nin çağrısıyla Ankara Garı önünde anıldı

10 Ekim Katliamı’nın 68. ay anması: “Dayanışma bize iyi gelen tek şey”

10 Ekim 2015’te IŞİD’in bombalı saldırısıyla gerçekleştirdiği Ankara Katliamı, 68. ayında katliamın gerçekleştiği yerde, Ankara Garı önünde anıldı. 10 Ekim Barış Derneği’nin çağrısıyla yapılan anmada dernek başkanı Av. Mehtap Sakinci Coşkun konuştu. Sakinci, yaptığı konuşmada bir önceki gün görülen katliamın firari sanıkları davasına değinerek davaların takibinin, yavaşlatılan dava sürecindeki ilerlemeler kaydedilmesine yaradığına değindi.

Geldiğimiz noktada görüyoruz ki biz buralara, adliyelere gelmeye devam edeceğiz. Her ay burada anmamızı gerçekleştirirken üç ayda bir de Ankara Adliyesi’ndeki duruşma salonlarını dolduracağız. Biz duruşma salonlarını doldurdukça görüyoruz ki çok daha fazla delil, dosyaya kazandırılıyor. Aylar öncesinde, daha soruşturma aşamasında dinletilmesi gereken pek çok delil daha yeni duruşmaya getiriliyor.

“Dayanışma bize iyi gelen tek şey”

Davanın 3 Eylül’de devam edeceğine dikkat çeken Sakinci, dayanışmanın önemini vurguladı.

Bütün kamuoyunun bu davada bize destek vermesini bekliyoruz. Dayanışma bize iyi gelen tek şey. Bir tek dayanışmayla ayakta durabiliyoruz. Dayanışma olmasaydı, süreç belki buraya kadar bile gelmezdi. Bu zamana kadar söylediğimiz her şeyin arkasındayız. Adalet talebimizi devam ettireceğiz.

Anıt mücadelesi sürüyor

Katliamın yapıldığı yere anıt yapılma mücadelelerinin sürdüğünü belirten Sakinci, bu konuda önemli bir yol katediliğini ve yakın zamanda iyi bir haberi vermeyi umduğunu söyledi.

6. yıl anmasında anıt görmek istiyoruz. Anıt konusundaki süreçlerde de bir ivme kazandırdığımızı düşünüyoruz. Yakın zamanda umarım iyi haberini veririz.

Sakinci’nin konuşmasının ardından söz alan İshak Kocabıyık, ölüm yıldönümü olması sebebiyle, 1979 yılında faşistler tarafından katledilen Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Şenyuva’yı andı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur