1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istediği için gözaltına alınan üniversiteliler serbest bırakıldı

İstanbul'da 1 Mayıs için Taksim'e çıkmak isteyen üniversiteliler Osmanbey'de gözaltına alındı. Hrant Dink Caddesi boyu ellerinde "Kampüsten sokağa biz kazanacağız" yazılı pankart ile "Yaşasın üniversite dayanışması" sloganlarıyla yürüyen üniversiteliler Halaskargazi Caddesi üzerinde polis saldırısına uğradı. 21 üniversiteli gözaltına alındı. Üniversitelilerden 8'i mevcutlu olarak gece boyu Vatan Emniyet'te tutuldu. 2 Mayıs'ta Çağlayan Adliyesi'ne getirilen 8 öğrenci savcının dosyadan karar vermesi sonucu adli kontrolle serbest bırakıldı

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istediği için gözaltına alınan üniversiteliler serbest bırakıldı

İstanbul’da 1 Mayıs için sokağa ilk çıkan üniversitelilerdi. Üniversite öğrencileri sabah 8.00’de Hrant Dink Caddesi’nde buluşup “Kampüsten sokağa biz kazanacağız” yazılı bir pankart açarak Taksim’e doğru yürümeye başladı.

“Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gulan”, “Üniversiteler bizimdir”, “Yaşasın öğrenci dayanışması” sloganları atan öğrenciler bir süre sonra önlerini kesen polisin sert saldırısına uğradı.

Öğrencileri kollarından tutarak yerde sürükleyen, yere yatırdıkları üniversitelilerin üstüne dizleriyle bastıran polisin işkencesi gözaltı araçlarında da sürdü.

Gözaltı araçlarında şiddet sürerken polis bu esnada gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

8 üniversiteli için adli kontrol talebi

Gözaltına alınan 21 üniversite öğrencisinden 8’i adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilirken, geri kalanlar serbest bırakıldı.

Üniversiteliler adliyede

8 üniversiteli, 2 Mayıs günü Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Çağlayan Adliyesi’nde PCR testi pozitif çıkan bir öğrenci kapının önünde bekletilen bir araçta tutuldu. Üniversitelilerden 7’si Çağlayan Adliyesi’nden çıkartılıp araca getirildi. Savcı dosyadan karar vererek 8 üniversiteliyi adli kontrol ile serbest bıraktı.

Üniversiteliler, Çağlayan Adliyesi önünden ayrılırken gazetecilerin öğrencilerden röportaj alması engellendi.

Kemalbay: Kadın öğrenciler şiddete maruz kaldı

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, öğrencilerin alandan uzaklaştırılmasının ardından konuştu. Kemalbay 8 üniversitelinin hukuksuz bir şekilde bekletildiğini vurguladıktan sonra, Vatan Emniyet’te gece boyu tutulan kadın öğrencilerin kameranın olmadığı bir alanda şiddete maruz kaldığını, buna dair suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur