Yargıtay, Marmara Üniversitesi’ndeki Tayyip Erdoğan protestosuna verilen hapis cezalarını bozdu

Yargıtay, 26 Ocak 2013’te Marmara Üniversitesi’ne gelen Tayyip Erdoğan'ı protesto eden üniversitelilere verilen 5'er aylık hapis cezasını bozdu

Yargıtay, Marmara Üniversitesi’ndeki Tayyip Erdoğan protestosuna verilen hapis cezalarını bozdu

Yargıtay, 26 Ocak 2013’te Marmara Üniversitesi’ne gelen Tayyip Erdoğan’ı protesto eden üniversitelilere verilen 5’er aylık hapis cezasını bozdu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından verilen kararda şu ifadeler yer aldı:

Her ne kadar mahkeme gerekçeli kararında sanıkların; “olay tarihinde yasal olmayan gösteri ve yürüyüşe silahsız katılarak kolluğun ihtar ve zor kullanmasına rağmen dağılmayarak etkin direnmede bulunduklarını” kabul etmişse de; oluş, iddia, olay tutanağı, kamera görüntüleri, sanık savunmaları ve tüm dosya kapsamı nazara alındığında, sanıkların olay sırasında ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar ettiklerine dair her türlü şüpheden uzak, mahkumiyetlerine yeter kesin ve inandırıcı nitelikte delil elde edilemediği gözetilmeden sanıkların ayrı ayrı beraatleri yerine yazılı şekilde mahkumiyetlerine karar verilmesi, Kanuna aykırı, sanıklar müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bu sebeplerle bozulmasına oybirliğiyle karar verildi.

Ne olmuştu?

O dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora ünvanını almak için 26 Ocak 2013’te Marmara Üniversitesi’ne gelmiş, Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler tarafından “Emperyalizmin işbirlikçileri üniversitemize giremez” sloganı ile protesto edilmişti. Üniversiteliler, polis tarafından yaka paça ve darp edilerek gözaltına alınmışlardı. Gözaltına alınan öğrenciler daha sonra serbest bırakılmış ancak 19 öğrenci hakkında dava açılmıştı.

4. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Dursun Kaya’nın 11 Kasım 2014’te yapılan duruşmada verdiği karara göre 19 üniversiteli 2911 sayılı yasaya karşı gelme suçundan 5’er ay hapis cezasına çarptırılmış, cezalar ertelenerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı alınmıştı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur