Üçüncü Gezi Davası’nın birinci duruşması: Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı verildi, mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu

Aralarında Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 7 sanıklı Gezi davası ile Osman Kavala'nın yargılandığı dava dosyasının birleştirilmesi sonrası ilk duruşma Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Duruşma 6 Ağustos'a ertelendi

Üçüncü Gezi Davası’nın birinci duruşması: Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı verildi, mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu

Gezi Parkı eylemlerine yönelik daha önce verilen beraat kararlarının bozulmasının ardından, aralarında Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora’nın da bulunduğu 7 sanıklı Gezi davası, tutuklu Osman Kavala’nın davasıyla birleştirilerek yeniden görülmeye başlandı.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın öncesinde Taksim Dayanışması adliye önünde açıklama yaptı.

Taksim Dayanışması adına açıklamayı Akif Burak Atlar okudu. Atlar şunları söyledi:

Ülkemizin toplum, kent ve demokrasi tarihinin en parlak ve onurlu sayfalarından biri olan Gezi Direnişi, hukuka ve gerçeğe aykırı iddialarla, bir kez daha yargılanmak isteniyor. Daha önce iki kez verilen yargı kararlarıyla, Anayasal bir zeminde gerçekleştiği tescil edilen Gezi Direnişi, mesnetsiz ithamlarla üçüncü kez karalanmak isteniyor.  Toplumsal muhalefetin en temel hak ve talepleri suç unsuru gibi gösterilmek, barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtılmak isteniyor. Sonunu bildiğimiz bir film, aynı kurgu iddiaları, figüran tanıklarıyla yeniden çekiliyor.

Kendi yurttaşlarını öldüren, sakat bırakan, yaralayan akıl almaz polis şiddetinin emrini verenler, bu şiddeti uygulayanları koruyup kollayanlar, demokratik talepleri bastırmak ve barışçıl bir direnişe omuz verenlerin düşman yaratmak için devletin adalet mekanizmasını kullananlar yargılanmaktadı.

İzleyiciler dışarı çıkarıldı

Duruşmanın yapıldığı mahkeme salonun küçük olmasından dolayı, mahkeme başkanı salgın nedeniyle izleyicilerin salondan çıkarılmasını istedi. Verilen aranın ardından salondaki kişi sayısı azaltıldı.

Tutuklu olan Osman Kavala duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.Kavala savunmasında “Bozma kararında ne benim ne de yargılananların suçla ilişkilendirilen bir öğe bulunmadığı kararındayım” dedi.

Diğer sanıkların da bozma kararına ilişkin beyanlarının alınmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Mahkeme heyetinin verdiği 20 dakikalık aranın ardından, Gezi Davası’na yurt dışındaki sanıkların avukatlarının birleştirme kararına dair beyanları alındı.

Savcının tutukluluğun devamlılığını istediği Osman Kavala, “Gezi protestolarının bir komplo olduğu kurgusu iktidarca benimsendiği ve siyaseten kullanıldığı için, bu anlatıya ters düşen beraat kararlarının bozulması benim için şaşırtıcı olmadı” dedi.

Mahkeme heyeti ara karar öncesi 15.00’a kadar duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından başlayan duruşmada mahkeme başkanı kararı açıkladı. Osman Kavala’nın oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verildi. Başkan, karara muhalefet şerhi koyduğunu belirtti. Duruşma 6 Ağustos tarihine ertelendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur