TTB: “Başarı öyküsü” dediğiniz ilacın kullanımından neden vazgeçtiniz?

Türk Tabipler Birliği, Hidroksiklorokin isimli ülkemizde COVID-19 hastalığına tedavi amaçlı kullanılan, daha sonra Dünya çapında tedavi listesinden çıkarılan ilaç ile ilgili Sağlık Bakanlığı'na "İlacın kullanımından neden vazgeçtiniz?" sorusunu yönetti

TTB: “Başarı öyküsü” dediğiniz ilacın kullanımından neden vazgeçtiniz?

Türk Tabipler Birliği, Hidroksiklorokin isimli ülkemizde COVID-19 hastalığına tedavi amaçlı kullanılan, daha sonra Dünya çapında tedavi listesinde çıkarılan ilaç ile ilgili açıklama yaptı ve Sağlık Bakanlığına ilgili sorulara cevap vermesi çağrısında bulundu.

Ne değişti?

TTB açıklamasında ilacın tedavi listesinden neden ve hangi bulgularla kaldırıldığına dair sorularına yer verdi:

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 Mayıs ayında COVID-19 tedavi protokolünden çıkardığı, Türk Tabipleri Birliği olarak da tüm raporlarımızda ve değerlendirmelerimizde ısrarla COVID-19 hastalığı için kullanılmaması gerektiğini söylediğimiz “hidroksiklorokin” etken maddeli ilacın, temel ilkesi “önce zarar verme” olması gereken kamusal sağlık otoritesi tarafından bir yıldır hangi kanıta dayalı olarak kullanılmaya devam edildiği topluma açıklanmalıdır.

İlacın Türkiye’de kullanılmasını bir başarı öyküsü olarak anlatan bakanlığın 7 Mayıs 2021 tarihi itibari ile bu ilaçtan vazgeçme nedenleri nedir? Ülkemizde yaygın, yoğun kullanımı destekler veriler var idiyse neden bu tedavi olanağından uluslararası kamuoyu mahrum kılındı ve neden şimdi protokolden çıkarıldı? İlacı kullanan hastalarda bu ilacın etki ve yan etki sonuçlarına dair bir çalışma yapılmış mıdır?

TTB sorulan soruların yetkililer tarafından ivediklikle cevaplanması talebinde bulundu.

Sendika.org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur