Trabzon Çağrı İstasyonu’nun devlet memuru patronu ücretsiz izne çıkardığı işçilere haber vermeden şirketi kapattı

Trabzon'da Çağrı İstasyonu isimli şirketin patronu Yusuf Kerem Handemir, işe alım sürecinde verdiği sözleri tutmadı, işçilerle "Bana zaten devlet bakıyor, siz kendi derdinize yanın, bu paraya ev bile geçindirilmez" diyerek dalga geçti. Tarım ve Orman Müdürlüğünde memur olan Handemir, ticaret yasağı olduğu için firmayı annesinin üzerine açtığı, işçilere haber vermeden firma hakkında iflas bildirdiği öğrenildi

Trabzon Çağrı İstasyonu’nun devlet memuru patronu ücretsiz izne çıkardığı işçilere haber vermeden şirketi kapattı

Trabzon’da Çağrı İstasyonu isimli bir çağrı merkezi şirketi, işçilerini alımdan önce teklif ettiği maaşın yarısına, çalıştırdı. Pandemi bahanesi ile keyfi şekilde ücretsiz izne çıkardı.

İşçiler ise sigortalarını kontrol ederken tesadüfen firmanın 19 Mayıs 2021 tarihinde iflas bildirdiğini öğrendi.

İşe alırken başka çalışırken başka şartlar

Şirket çalışanlarından Fatma G. yaşadıklarını Sendika.Org’a anlattı. İşe girişte vaat edilen şartlar ile çalışma şartlarının farklı olduğu ifade eden Fatma G., “Bizlere resmi tatillerde tatil olduğunu eğer mesai olursa çift mesai olarak gösterileceği söylendi. Mesainin 10:00-19:00 saatlerinde yapılacağı dendi. Olanaklarımızın asgari ücret + yemek+ prim olduğu söylendi. İlk 3 ay İŞKUR sonra şirket bünyesinde 3 ay olacak şeklide devam edilecek, şeklinde beyan edildi. İşe başlandıktan sonra, işçilere yemek ücretlerini kendilerinin vereceği söylendi.  Mesai saatleri sürekli olarak değişti. Hatta 9:45-19:30 olarak mesai yaptığımız, işverenin çağrı sistemini kapatmaması sebebiyle daha geç saatlerde çıktığımız zamanlar bile oldu. Resmi tatillerde mesai yapıldı ve ücreti verilmedi” dedi.

“Hiç tam maaş almadım”

Kendi isteğiyle hafta sonu çalıştığı günlerin ücretlerini de alamadığını belirten Fatma G. İŞKUR süreci tamamlandıktan sonra son maaşının İŞKUR tarafından 1410 TL yatırıldığını, firmanın 100 TL daha verdiğini aktardı.

Sonraki süreçte maaşın SGK’ya asgari ücret olarak bildirildiğini ancak hiç asgari ücret almadığını belirten Fatma G., ödemelerin hesaplarına maaş olarak değil hakediş olarak yatırıldığını aktardı. Bankadan kredi çekmek istediğinde ise ödemelerin maaş değil hakediş adıyla yatmasından kaynaklı kredi çekemediğini ifade etti.

Bana zaten devlet bakıyor

Firma patronu Yusuf Kerem Handemir’in aynı zaman da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştığını belirten Fatma G. “Toplantı da onur kırıcı bir şekilde ‘Bana zaten devlet bakıyor siz kendi derdinize yanın bu paraya ev bile geçindirilmez’ diyerek dalga geçildini ifade etti.

Ücretsiz izne çıkardılar

Gebelik durumundan dolayı hastaneden “çalışabilir” belgesi almasına karşın 1 tam günün ücretsiz izin olarak yansıtılacağını ve puantaja işlenmediğini belirten Fatma G. “Ekibi ikiye böldük diyerek sadece beni 1 hafta ücretsiz izne çıkardılar. İzinden sonra 1 hafta daha çalıştım tekrar ücretsiz izne çıkarıldım ama süre verilmedi” dedi. Bu süre içerisinde sigortasının yatıp yatmadığını kontrol etmek isteyen Fatma G. işyerinin kapatıldığını öğrendi.

Onlarca çalışan mağdur

Fatma G. düşük maaş, hak gasbı, mobing ve keyfi ücretsiz izin uygulamalarının yalnızca kendisine değil şirket bünyesinde çalışan bütün işçilere uygulandını, itiraz eden işlerin ise “Beğenmiyorsanız, başka yerde çalışın” yanıtını aldığını belirtti. İşçiler ise bu hak gasbına karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Firma annesinin üzerineydi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde memur olarak görev yapan Yusuf Kerem Handemir’in, memurlara ticaret yasağından dolayı şirketi annesinin üzerine açtığı ama işletmeciliğini kendi yaptığı aktarıltı.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur