Şili solundan tarihi zafer: Yeni anayasayı neoliberalizm karşıtı güçler yazacak

Ekim 2019’da 1 milyon 200 bin kişiyi başkent Santiago sokaklarına taşıyan ve yeni bir anayasa isteyen neoliberalizm karşıtı güçler, ülke için yeni bir anayasa yapacak olan Anayasa Kongresi'nde üçte iki çoğunluğu elde etti. Neoliberal anayasanın devamından yana olan iktidar partisi ve Şili sağı büyük yenilgi yaşadı

Şili solundan tarihi zafer: Yeni anayasayı neoliberalizm karşıtı güçler yazacak

Şili halkı, ülkenin yeni anayasasını yapacak olan Anayasa Kongresi için sandık başına gitti. Şili Seçim Kurulu’na göre sağın hazırladığı “Vamos por Chile” listesi 155 koltuğun ancak 36’sını alabildi.

Valiler, belediye başkanları ve meclis üyelerine dair ülke genelindeki sonuçlar için 23 Mayıs Pazar gününe kadar, kesin sonuçlar için de bir hafta daha beklemek gerekecekse de Anayasa Kongresi için kullanılan oylar sayıldı ve 16 Mayıs Pazar gecesi ilan edildi.

Koltukların çoğunluğu sola

Şili’nin sol ve bağımsız partileri şaşırtıcı bir çıkış yaptı ve merkez sol Apruebo listesi 24 koltuk, solcu Komünist-Geniş Cephe Apruebo Dignidad listesi ise 28 koltuk elde etti.

İlk sonuçlara göre Yeni Anayasa (Nueva Constitución) listesi 9, Halk (Del Pueblo) listesi de 21 koltuk elde etti.

155 koltuğun 17’si yerli halklar için ayrılmış durumda ve 15 koltuk da bağımsız partilere gitti.

Bu sonuçlar Şili’deki neoliberalizm karşıtı ve solcu güçler açısından önemli bir zafer. Neoliberal modelin sürekliliğinden yana olan ve köklü bir değişime karşı olan hükümet ve sağcı güçler açısından ise önemli bir yenilgi.

Yeni anayasa sürecinde inisiyatif solda

Sağcı “Vamos por Chile” listesi en yüksek oy oranını elde etmiş olsa da en azından koltukların üçte birini almayı umuyorlardı. Çünkü yeni bir anayasayı ve ilerici değişiklikleri veto edebilmeleri için üçte bir oranını yakalamaları şart.

Öte yandan Ekim 2019’da 1 milyon 200 bin kişiyi başkent Santiago sokaklarına taşıyan ve yeni bir anayasa isteyen neoliberalizm karşıtı güçler, yani Şili Komünist Partisi, Geniş Cephe (Frente Amplio) ve diğer sol partilerin oluşturduğu Onuru Onaylıyorum’un (Apruebo Dignidad) listeleri bu mega seçimlerin sürpriz kazanını durumundalar.

Valiler, belediye başkanları ve meclis üyelerine ilişkin seçim sonuçları 23 Mayıs’ta belli olacak. Kesin sonuçlar ise ay sonunda açıklanacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur