Şenyaşar ailesi gözaltına alınınca Urfa Adliyesi’ndeki nöbet yerine Buldan gitti: “Şenyaşar ailesi aradığı adalete kavuşacak”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Urfa’da HDP Sözcüsü Ebru Günay ve beraberindeki heyetle birlikte Urfa Adliyesi önünde 73 gündür adalet arayışını sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret etmek istedi. Heyetin ziyareti öncesi Şenyaşarlar gözaltına alınınca Buldan ve beraberindekiler aile yerine nöbet tuttu

Şenyaşar ailesi gözaltına alınınca Urfa Adliyesi’ndeki nöbet yerine Buldan gitti: “Şenyaşar ailesi aradığı adalete kavuşacak”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Urfa’da HDP Sözcüsü Ebru Günay ve beraberindeki heyetle birlikte Urfa Adliyesi önünde “Adalet Nöbeti” tutan Şenyaşar ailesini ziyaret etmek istedi. Ziyaret öncesi Şenyaşar ailesi gözaltına alındı.

Bunun üzerine adliye önüne gelen Buldan, burada açıklama yaparak, ardından sembolik nöbet tuttu. Polis uzun süre heyeti engellemeye çalıştı.

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar adalet nöbetlerinin 73’inci gününde bu sabah adliye önünde gözaltına alınmıştı.

Buldan, adliye önünde yaptığı açıklamada,”Biz buraya Şenyaşar ailesinin acılarına ortak olmaya geldik ama biz geleceğiz diye Şenyaşar ailesi gözaltına alındı” dedi.

Buldan yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi:

“Biz buraya geleceğiz diye gözaltına alınmış”

Sevgili arkadaşlar, biz bugün buraya Şenyaşar ailesinin tuttuğu nöbete destek olmak için geldik. Şenyaşar ailesinin uzun süredir devam ettirdiği, aradığı, bulmaya çalıştığı adalet arayışına ortak olmaya geldik. Şenyaşar ailesi burada bir acı yaşadı. Şenyaşar ailesinin yaşadığı acının ortağı olduğumuzu ve bu acıyı yüreğimizde hissettiğimizi ifade etmeye geldik. Bugün geldik gördük ki Şenyaşar ailesi burada değil. Bugün geldik gördük ki Şenyaşar ailesi, biz buraya geleceğiz diye gözaltına alınmış.

“Şenyaşar ailesinin beklediği adalettir”

Yaşanan bir hukuksuzluk, adaletsizlik, vicdansızlık var. Bütün bunların üzerine yeni adaletsizlikler, yeni hukuksuzluklar ve yeni bir vicdansızlık ekleniyor. Şenyaşar ailesinin sizden beklediği zulüm değildir. Şenyaşar ailesinin beklediği adalettir, beklediği hukuksuzca yapılan yargılamanın yeniden yapılmasıdır.

Asıl önemli olan ikinci dosyaya gizlilik kararı konuldu

Çünkü davada iki ayrı soruşturma başlatılmış. Birinci soruşturma kapsamında tutuklamalar yapılmış ancak ikinci soruşturmaya gizlilik kararı konularak bu dosya henüz açılmamıştır. Esas önemli olan da ikinci soruşturmada kimlerin neyi yaptığı, faillerin nasıl cinayetleri işlediği bilindiği için bu soruşturmada gizlilik kararı verilmiştir. Bizim bugün hukuk sisteminden, AKP hükümetinden elbetteki bir beklentimiz yok. Biliyoruz ki bugün AKP ve MHP hükümeti bu ülkede hukuk diye bir şey bırakmadıklarını, adaleti ayaklar altına aldıklarını ve demokrasi kırıntılarını bile bırakmadığını biliyoruz. Beklentimiz; AKP ve MHP iktidarından sonra yani olası bir seçimde gidecek olan AKP ve MHP hükümetinin yerine gelecek olan yeni hükümetten beklentimiz var.

Cinayetleri işleyenler mutlaka cezasını çekmelidir

Şenyaşar ailesi evlatlarını yitirmiş, diğer taraftan bir kişi hayatını yitirmiş; 4 insanın yaşamını yitirmesine sebep olan bu olayın gerçeklerinin tüm açıklığıyla, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Başka hiçbir şey istemiyoruz. Suçlu ve fail kimse elbette yargılanmalı, cezalandırılmalıdır. Kim olursa olsun cezasını çekmelidir. Talebimiz budur, Şenyaşar ailesinin talebi de budur. Bütün bu adaletsizlik ve hukuksuzların üzerine yeni hukuksuzluklar ve adaletsizlikler ekleniyor.

“Şenyaşarlar aradığı adaleti mutlaka bulacaktır”

Şuan talebimiz Şenyaşar ailesinin derhal serbest bırakılmasıdır. O anneye çektirdikleriniz ve yaptığınız zulüm bütün vicdanlarda ve yüreklerde mutlaka ama mutlaka hapsolacaktır. Şenyaşar Ailesi beklentileri doğrultusunda bu adaleti mutlaka ama mutlaka bulacaktır. Bugün Şenyaşar ailesi burada değil ama biz temsili olarak belli bir süre burada oturma eylemi yapıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur