San Francisco’da Filistin’e destek eylemi

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınamak için Filistin Eylem Ağı'nın çağrısıyla San Francisco'da eylem yapıldı

San Francisco’da Filistin’e destek eylemi

Pazartesiden beri Gazze’ye yönelik İsrail’in saldırıları sürerken bugüne kadar 145 Filistinli İsrail tarafından öldürüldü. Dünyanın dört bir yanında Filistin’e destek eylemleri yapılırken bir eylem de ABD’de San Francisco’da Filistin Eylem Ağı’nın çağrısıyla yapıldı.

Filistin yürüyüşü kimsenin tahmin edemeyeceği kadar kalabalık oldu ve son yıllarda San Francisco’nun en büyük gösterisi haline geldi. Tam da COVID-19 kısıtlamalarının kalkmaya başladığı günlerde bu çağrı, uzun zamandır evlerine kilitlenmiş kitleleri sokağa döktü.

Sadece Filistinliler değil, Latin Amerika devrimci grupları, siyah grupları, Asya ve Güney Asya grupları ve çok sayıda ilerici Yahudi grupları yürüyüşe katıldı.

Eskiden Filistin gösterileri ve yürüyüşlerinde Filistin bayrağı kadar Türkiye bayrakları da gözükse de bu en az 5,000 kişilik yürüyüşte sadece tek bir Türkiye bayrağı vardı. Eyleme katılan Filistinli gençler bu durumu Sendika.Org’a değerlendirdi. 4 Filistinli genç de Erdoğan’ın tüm öteki Arap liderleri gibi Filistin’i nasıl sattığını anlattılar. Ne Erdoğan’a ne de NATO üyesi Türkiye’ye güvenmeyeceklerini İsrail ve emperyalizmin Filistin’in öz gücüyle yenileceğini ifade ettiler.

İsrail’in vahşetine karşı çıkan ve özgür bir Filistin için ön saflarda pek çok anti-Siyonist Yahudi İsrail’in yaptıklarını apartheid, yani ırkçı bir sistemin ırk temelinde sistemik ayırımcılığı olarak görüyor ve karşı çıkıyorlar.

Sendika.Org/San Francisco (M. B.)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur